Hypotéky: konkurence sílí, sazby klesají

Snižování sazeb během prázdnin neskončila neplatí to ani pro jejich konce. V srpnu snížily své nabídkové sazby hned čtyři banky a v prvních zářijových měsících se přidaly další dvě. Jak ukazuje analýza společnosti GOLEM Finance, konkurence na hypotečním trhu přitvrzuje a blížící se regulace, respektive plány ČNB na „zklidnění“ trhu, může s kartami ještě pěkně zamíchat. Boj o klienta tak bude pokračovat.

V srpnu jako první snížila své nabídkové sazby „nová“ Moneta Money Bank (fixace na 3 a 5 let), za ní následovala Sberbank se snížením cen hypoték s fixací na 5 – 10 let a v závěru měsíce nasměrovala sazby dolů také Oberbank a Raiffeisenbank – v tomto případě se snížení týká všech typů fixací, přičemž sazby u RB spadly o celé dvě desetiny procentního bodu. Jedinou bankou, která v tomto měsíci zvýšila sazby, i když jen nepatrně, je Expobank.

Další snížení sazeb

Výsledkem výše uvedených změn je pokles indexu GOFI 70 měřící průměrnou nabídkovou sazbu nejčastěji poskytovaných hypoték (fixní sazba na 5 let, LTV do 70 %) o 3 setiny procentního bodu na 1,92 %. Oproti loňskému roku je index aktuálně o 25 bazických bodů níže. Zlevnění vykazuje také index hypoték s LTV mezi 70 až 85 %. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl o 3 setiny procentního bodu na 2,10 %. Loni touto dobou byl index o 22 bazických bodů výše.

Hlavní partneři

Partneři