ČR: prudký pokles realitních investic

Objem realitních investic v Česku v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně klesl o čtyři pětiny na 300 mil. eur (7,8 mld. Kč). Přitom největší poptávku generoval domácí kapitál a stejně jako v minulosti měli investoři největší zájem o kancelářské nemovitosti.

Jak vyplývá z údajů poradenské společnosti Knight Frank, tento propad je výsledkem vysoké úrovně investic v loňském roce díky rekordnímu nákupu bytového portfolia společnosti Residomo švedským Heimstadenem. Bez tohoto obchodu by čtvrtletní objem investic byl jen o 14 % nižší než ve stejném období loni.

Kanceláře forever

Více než polovinu všech akvizic v prvním čtvrtletí tvořily kancelářské budovy, pětina patřila logistickým nemovitostem. Na byty připadalo 9 %, na maloobchodní prostory 8 % realizovaných investic, přičemž v tomto segmentu trhu byl největší zájem o menší nákupní parky.

"To, že kanceláře měly v prvním čtvrtletí největší podíl na investicích, ukazuje na fakt, že investoři tomuto typu produktu stále věří i přes pokračující nejistotu na trhu s pronájmy. Taková investice je dlouhodobou záležitostí. Mezi investory je tedy patrný optimismus a víra, že kanceláře budou i nadále v hojné míře využívány. Na atraktivitě tomuto produktu přidává i skutečnost, že nová výstavba je poměrně omezená," uvedl David Sajner z firmy Knight Frank.

Aktivní Češi

Na českém realitním trhu v prvním čtvrtletí dominovali lokální investoři s 47% podílem na celkovém objemu obchodů. Díky investici skupiny Deka do kancelářské budovy Parkview za dvě miliardy korun byli druhou nejsilnější skupinou němečtí investoři se zhruba čtvrtinovým podílem. Následovali investoři ze Singapuru (17 %), kteří koupili industriální portfolio skupiny Arete v ČR a na Slovensku.

"V následujících měsících prozatím neočekáváme zásadní změnu dosavadních trendů. Poptávka po logistických nemovitostech bude stále silná, avšak trh ji nestíhá uspokojit. Investoři proto budou i nadále své finance směřovat do nákupu kanceláří, neboť vnímají koronavirus jen jako dočasné a z investičního hlediska i krátkodobé omezení. Ve sféře maloobchodu budou většinu transakcí tvořit supermarkety a retailové parky, kde je poptávka srovnatelná s logistikou," doplnil D. Sajner. Výraznější změnu na trhu očekává až s návratem zahraničních investorů, tedy s ukončením opatření proti koronaviru nejen v Česku, ale i v Evropě.

Za celý loňský rok objem realitních investic v Česku meziročně klesl o 11 % na 2,7 mld. eur (70,7 mld. Kč). Proti průměru za posledních pět let byl nižší o 13 %. Podíl zahraničních investorů byl vyšší než v prvním letošním čtvrtletí – připadlo na něj 75 % všech realizovaných transakcí, když rok předtím to bylo 64 %.

Projednávání návrhu nového stavebního zákona v Parlamentu v současné době vrcholí. Ve hře je mnoho protikladných názorů i spousta pozměňovacích návrhů. O prognózu toho, jak to všechno dopadne a co od nového zákona můžeme čekat, se pokusí účastníci dalšího diskusního setkání Stavebního fóra (mj. T. Běhounek z AK bnt attorneys in CEE, T. Kadeřábek z Asociace developerů a R. Vladyková ze SMO). To se pod názvem „Nový stavební zákon před schválením?“ uskuteční ve čtvrtek 29. dubna v čase 9,00 – 11,00, a to online. Více informací a přihlášku najdete na https://www.stavebni-forum.cz/cs/diskusnisetkani/novy-stavebni-zakon-pred-schvalenim-online-prenos/ ).

ČTK/pb

Hlavní partneři

Partneři