Centrum Krakov: nové obchodní centrum v pražských Bohnicích

Obyvatelé pražských Bohnice a okolí se již nyní mohou těšit na podzim příštího roku, kdy bude přímo uprostřed bohnického sídliště otevřeno nové moderní obchodní Centrum Krakov. Mnozí si Krakov pamatují jako nevzhledné a zdevastované nákupní středisko z 80. let minulého století, dnes ale na jeho místě vyrůstá nový objekt, který nabídne svým návštěvníkům takové možnosti nákupu, jaké v současné době tato lokalita postrádá. Budoucí dominanta bohnického sídliště vyrůstá v těsné blízkosti kulturního domu Krakov a polikliniky Mazurská a na téměř 14 000 metrech čtverečních prodejních ploch nabídne pestré spektrum obchodů a služeb, bez nutnosti dojíždět do vzdálených center na okraji Prahy, kam zatím obyvatelé celého sídliště museli za nákupy vyrážet.

V obchodním centru s pěti vchody umístěnými ve dvou nadzemních podlažích – v přízemí a zvýšeném přízemí – naleznou jeho návštěvníci téměř 100 obchodních jednotek. V přízemí, zaměřeném především na služby denní potřeby, bude kromě supermarketu BILLA také například drogerie, banky, pojišťovny, knihkupectví, prodejna tabáku a novin, místních i zahraničních lahůdek, módních doplňků, čistírna, lékárna, chovatelské potřeby, cestovní kanceláře a další. Zvýšené přízemí bude patřit hlavně módě, obuvi a doplňkům. Počítá se mimo jiné s prodejnami známých obchodníků s módou, sportovními potřebami a obuví. V prvním patře bude například pizzerie, jídelní sekce s fastfoodovými jednotkami s nabídkou thajské, čínské, japonské, arabské i české kuchyně, ale také dětský koutek, prodejna hraček nebo místo pro sportovní vyžití dětí. Necelý rok před otevřením je Centrum Krakov pronajato z více než 60 % a další jednání o pronájmech jsou v plném proudu.

Tomáš Zralý, člen představenstva společnosti Centrum Krakov, investora a vlastníka objektu, odpověděl na několik otázek k projektu OC Krakov.

Z jakého důvodu se vaše společnost rozhodla realizovat objekt nákupního centra novou výstavbou namísto rekonstrukce starého objektu?

Základní úvahou pro rozhodnutí, zda rekonstruovat, či vyvíjet kompletně nový objekt, byla analýza místa, kde se objekt nachází, a struktura a velikost poptávky, která se v jeho bezprostřední blízkosti vytváří. Ačkoliv není ambicí Centra Krakov realizovat objekt většího než lokálního významu, základní spádová oblast centra je natolik rozsáhlá a kvalitní, že si žádá realizaci objektu moderního standardu a vzhledu, rovněž i dostatečné velikosti. Tohoto by nebylo možno dosáhnout pouhou rekonstrukcí původního objektu, a proto tedy vzniká budova zcela nová. Samozřejmě, že i tento proces je velmi náročný a musíme při vzniku objektu uprostřed stabilizované části města postupovat velmi citlivě. Například jsme museli hodně přemýšlet při návrhu fasády objektu, aby se centrum stalo současně dominantou místa i zapadlo mezi okolní domy. Výsledkem značné evoluce od původních návrhů je výrazné barevné a přitom materiálově a architektonicky jednoduché provedení fasád, které se, doufáme, bude obyvatelům a návštěvníkům objektu líbit.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři