CEE: realitní investice rostou

Na trhu komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě (ČR, SR, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, dále CEE) byly v roce 2019 realizovány invenční transakce za 14 miliard eur, přičemž 55 % této částky připadlo na Polsko. Druhým a třetím nejoblíbenějším cílem realitních investorů v našem regionu byly podle šetření poradenské společnosti JLL Česká republika a Maďarsko.

„Také v loňském roce si nejlepší výsledek v oblasti investic do nemovitostí připsalo Polsko. Stojí za zmínku, že investice do polských nemovitostí loni rostly už pátý rok v řadě. Velmi aktivní byl také český trh, kde loni celkový objem investic do nemovitostí vzrostl o 24 %, a to zejména díky několika velkým transakcím s kancelářskými objekty,“ poznamenává Mike Atwell z JLL.

Regionální hráči překračují hranice

„Vzhledem k vysokému objemu kapitálu, který nadále míří do tohoto regionu, očekávám, že letošní rok bude dalším úspěšným rokem, přičemž celkový objem investic by mohl dokonce překonat rok 2019,“ prognózuje M. Atwell. Podle něj se vývoj v jednotlivých zemích může lišit, ale tahounem regionu i nadále zůstane Polsko. Zajímavým trendem je expanze domácích investorů, přičemž čeští a maďarští investoři už v současnosti přemísťují své peníze mimo své domovské trhy. „Z tohoto pohledu jsou klíčovými hráči společnosti CPI, REICO a PPF z České republiky a maďarské firmy Wing, Indotek a Futureal, které působí v celém regionu. Nárůst významu domácího kapitálu v zemích střední a východní Evropy se projevuje v celém regionu,“ dodává Mike Atwell.

 CEE: realitní výnosy

Českému trhu s nemovitostmi i v loňském roce dominovali tuzemští hráči, jejichž tržní podíl představoval 40 %. Druhé místo s 24 % zaujímali asijští investoři, zejména společnosti z Jižní Koreje. Další významní investoři byli z Rakouska, Německa a Itálie.

„Jihokorejští investoři nakupovali na českém trhu především prémiové kancelářské budovy v hodnotě přesahující 720 milionů eura, když dále investovali do největšího tuzemského logistického centra, dlouhodobě pronajatého firmě Amazon. Spolu s německými investory nakupovali za historicky nejnižší výnosové míry. S ohledem na nedostatek investičních produktů, přetrvávající vysoce příznivé podmínky bankovního financování a další snižování výnosových měr v kancelářském a logistickém sektoru na západoevropských trzích, nepředpokládáme, že by se ceny komerčních nemovitostí u nás v nejbližší době ochlazovaly.“ říká Hana Kollmannová z JLL.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři