Od 1. srpna se v České republice zásadně mění pravidla pro výstavbu dřevostaveb. Nově bude možné stavět budovy ze dřeva až do výšky 22,5 metru, zatímco dosavadní obecný limit činil 12 metrů. K rozšíření možností vede úprava normy požární bezpečnosti, která umožní použití dřeva ve vícepodlažních stavbách, a to za specifických technických podmínek.
Podle Zdeňky Slané z České agentury pro standardizaci jde o důležitý krok směrem k udržitelnější výstavbě. Odborníci očekávají, že změna přiláká více investorů a podpoří realizaci ekologických projektů, zejména vícepodlažních bytových domů. Výrazné zlepšení dostupnosti bydlení se však příliš neočekává, vzhledem k přetrvávajícím překážkám ve stavebním procesu.
Silnou výchozí pozici má Česko díky dostatku dřevní suroviny a existujícím zkušenostem s tímto typem výstavby. Například společnost UBM Development už v Praze realizovala projekt Timber Praha, první vícepodlažní dřevostavby na území hlavního města. Její odhad naznačuje, že do roku 2050 by podíl těchto budov mohl dosahovat 20–30 % novostaveb.
Příkladem, kam se může český trh ubírat, je Finsko — evropský lídr ve využití dřeva ve veřejné výstavbě. Do roku 2025 tam mělo být ze dřeva postaveno 45 % veřejných budov, přičemž stavební předpisy jsou výrazně méně omezující než v Česku. Právě tímto směrem by se mohla ubírat i tuzemská stavební politika, pokud se podaří sladit ekologické cíle s legislativními podmínkami.
Zdroj: ČTK
remspace