Ministerstvo pro místní rozvoj vybralo dodavatele národního geoportálu územního plánování

7. 3. 2024

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vybralo dodavatele národního geoportálu územního plánování (NGÚP). Za zhruba 151 milionů korun zajistí systém společně s hardwarem společnost Sevitech CZ. Aby se úřad vyhnul prodlevě kvůli možnému prověřování zakázky Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, zadal ji firmě napřímo skrze jednací řízení bez uveřejnění. Portál bude součástí nového stavebního zákona, který by měl vyjít v platnost 1. července. Podle ministerstva bude geoportál klíčovým informačním systémem veřejné správy, který umožní koordinaci a sdílení územních plánů včetně návrhů, zasílání připomínek nebo námitek online a omezí byrokracii.

V soutěžním dialogu na zajištění národního geoportálu územního plánování jednali zástupci ministerstva se třemi potenciálními dodavateli. Výsledkem byly dvě nabídky, které vyhovovaly i cenou, úřad z nich vybral jako vítěze soutěže Sevitech CZ. Třetí z účastníků dialogu, který sám nabídku nepodal, ale zadávací podmínky napadl u ÚOHS. Při soutěžení podle MMR třetí účastník soutěže nenaznačoval, že by se k tomuto kroku chystal a v opačném případě by ani soutěžní dialog nemohl skončit. Vzhledem k možné délce řízení u ÚOHS a blížící se zákonné lhůtě pro spuštění geoportálu se resort rozhodl zakázku zadat napřímo.

NGÚP bude součástí nového stavebního zákona, který kromě jiného zavádí také digitalizaci stavebního řízení. V platnost by měl vejít letos 1. července. Platnost zákona byla oddálena už dvakrát, přičemž původně měl být systém funkční v létě minulého roku. Důvodem bylo to, že ÚOHS několikrát zrušil zakázku na jeho zřízení z důvodu netransparentnosti soutěže. Ke 3. listopadu MMR uzavřelo s tou samou společností InQool na digitalizaci nový tendr. Měla by dodat klíčové informační systémy pro digitalizaci stavebního řízení za 37 milionů korun.

Celková částka, kterou MMR vyčlenilo na digitalizaci stavebního řízení, by v horizontu dvou až tří let měla po započtení výdajů na hardwarové vybavení činit 650 milionů korun. Měla by tak být zavedena za přibližně třetinu částky, za kterou měl být celý projekt realizován za předešlé ministryně pro místní rozvoj K. Dostálové.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři