Zeitgeist do Prahy přivádí „student housing“

Nájemní byty pro studenty jako realitní investiční příležitost lákají čím dál více investorů i v České republice. V západní Evropě i jinde ve světě je tento typ investice považován za mimořádně atraktivní již delší dobu a podle deníku Financial Times se v tomto segmentu bydlení globálně protočí několik stovek miliard dolarů ročně. Tento relativně nový typ investičního produktu představuje stabilní příjem z nájmu, přitom jeho pořízení vychází levněji než nové kanceláře nebo nákupní centra. Klíčem k ekonomickému úspěchu je ale v těchto případech nejen poloha nemovitosti, ale i její koncepční řešení. A v neposlední řadě – podobně jako je tomu v případě hotelu - také operativní řízení celého projektu.

Praha je centrum vzdělávání

Zmíněnou holešovickou kolej spravuje společnost Zeitraum, dceřiná společnost Zeitgeist a jeden z prvních profesionálních provozovatelů studentského bydlení ve střední a východní Evropě. Ve všech částech budovy, kde firma dokončila rekonstrukci, má všechny kapacity plně pronajaty, a to až do léta 2018.

Investiční kapitál pro projekt zajišťuje skupina Lumiere Group. Alexander Glagolev, její vlastník a člen představenstva, říká: "V našem portfoliu považujeme tuto investici za vysoce výhodnou, a to jak z obchodního, tak i ze společenského hlediska. Praha, která je jedním z klíčových vzdělávacích center Evropy, potřebuje studentské ubytovací zařízení špičkové kvality a společnost Lumiere Group se snaží takovou poptávku uspokojit.“

Studentský standard třetího tisíciletí

Jak vypadá nový standard studentského bydlení? V porovnání s tradičními kolejemi především ve vyšším komfortu budovy i služeb, a to od recepce, přes design chodeb až po zařízení samotných pokojů či apartmánů. Ubytování je možné v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích a apartmánech o velikosti od 10 m2 až do 33 m2. Pokoje jsou kompletně zařízené – velká vestavěná skříň, nové lůžko, psací stůl s lampou a židlí, nová lednice. Apartmány mají navíc k dispozici vlastní koupelnu a kuchyň. Jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje sdílí koupelnu pro dva pokoje a kuchyň na patře. V ceně nájmu je také další vybavení, především vysokorychlostní wi-fi, ale i nádobí či ložní prádlo. K dispozici je také prádelna.

Originálním prvkem budovy Zeitraum je také unikátní wall-design, který byl vytvořen přímo pro tuto budovu a slouží studentům také jako navigace. Nájemné na jednu osobu včetně všech režijních nákladů začínají na 7 000,- Kč měsíčně. Studenti si přitom zaplatí jen dny, které si skutečně „odbydlí“. Pro efektivní on-line řízení ubytovacího procesu byla vyvinuta aplikace Booking Engine, který umožňuje rychlou rezervaci z jakéhokoliv zařízení s přístupem na internet.

Slibná poptávka

„Samozřejmě jsme očekávali značný zájem, ale tak vysoká poptávka nás přesto pozitivně překvapila. Až do pololetí příštího roku jsme kompletně obsazeni a bohužel nemůžeme vyhovět dalším zájemcům. Proto od léta příštího roku plánujeme navýšit kapacitu o další dvě patra a současně stále hledáme další budovy nebo projekty, kde bychom mohli náš koncept studentského bydlení realizovat,“ říká Peter Noack ze společnosti Zeitgeist a dodává: „Najít vhodný objekt z hlediska lokality a dispozice, který by byl zároveň na prodej, ale není jednoduché.“

Po úspěchu v České republice Zeitgeist již připravuje stejný projekt v Polsku, konkrétně ve Varšavě. „Tento způsob ubytování chceme vyvíjet i v dalších českých a středoevropských univerzitních městech. Jsme přesvědčeni, že koncept, jaký se nám podařilo realizovat v Holešovicích, představuje budoucnost studentského ubytování v celém regionu,“ uzavírá Peter Noack.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři