V Brně došly levné byty

Průměrná cena za metr čtvereční u bytů, které jsou aktuálně volné, se v Brně vyšplhala na 73 000 Kč (v Praze je to 94 000 Kč), což představuje meziroční 19% zdražení.

Ceny zvyšuje hlavně komplikovaná výstavba

Chybějící územní plán, a tedy nemožnost stavět nové bytové domy jsou obvykle zmiňovaný hlavní důvod, které stojí za zdražováním. Přidávají se ale i další faktory. „Poslední rok ve stavitelství přinesl především výrazné zdražení všech vstupních nákladů – minimální nezaměstnanost žene ceny nahoru, a to od odborných prací architektů, projektantů a managementu až po dělníky na stavbě. To je položka, která ve spojení s enormně dlouhými povolovacími procesy novostavby velmi prodražuje. Zároveň zdražují i všechny ostatní vstupy, především ceny pozemků,“ vysvětluje Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Průměrné ceny prodaných bytů v Q1 2018

Mizivý prodej

Od ledna do konce března letošního roku se v Brně prodalo pouze 88 bytů. Největší zájem byl o dispozici 1+kk (39,8 % prodejů), dvoupokojové byty pak tvořily 29,5 %. „Klienti kupovali především garsonky, přestože právě tato dispozice zdražila za poslední měsíce nejvíc,“ říká Alexej Veselý. „Malé byty lidé pořád kupují jako investici, aby zhodnotili své peníze. Při současných stále velmi nízkých úrocích hypoték se to jednoznačně vyplácí.“

[caption id="attachment_10333" align="alignright" width="300"] Projekt Ponavia nabízí 110 bytů.[/caption]

V Brně mohou lidé aktuálně vybírat z 500 volných bytů. „To je dobrá zpráva pro ty, kteří hledají nové bydlení, protože nabídka dostupných bytů se zvětšila a dostává se na úroveň před dvěma lety. Stavitelé dali do prodeje nové byty v nových bytových domech, takže je z čeho vybírat,“ konstatuje A. Veselý. Přestože je ale bytů zdánlivě dostatek, zcela chybí ty v nižším cenovém segmentu. Bytů do 50 000 za metr čtvereční jsou v nabídce developerů pouze 3 %! Přitom ještě před rokem tvořily téměř čtvrtinu veškeré nabídky a před dvěma lety pak dokonce více než 40 %.

Celkem mohou lidé vybírat byty ve 42 novostavbách, ale pouze ve 14 z nich je ale více než deset volných bytů. Ostatní jsou spíše doprodeje posledních volných bytů. Objevilo se navíc několik exkluzivních projektů, například bytové domy Neumanka v Masarykově čtvrti, u kterých se cena pohybuje výrazně nad průměrem trhu. Aktuálně nejvíce volných bytů nabízí nový projekt v Králově Poli – druhá etapa Ponavia rezidence, kde jich do prodeje bylo uvolněno 110.

Vývoj průměrné ceny (za m²) volných bytů v novostavbách v Brně

Únosné ceny jen za městem

Mark Vinter ze sdružení ABRAST aktuální bytovou situaci v Brně nepovažuje za dobrou: „Čísla uvedená v analýze společnosti Trikaya potvrzují nezdravé trendy, které hýbou brněnským bytovým trhem. Nižší cenový segment se přesunul za hranice města. Špatná situace s územním plánováním ve městě odstartovala druhou, masivní vlnu suburbanizace.“ Předseda ABRASTu upozorňuje i na to, že skokově se zvyšují i nájmy, takže současná bytová situace v Brně dopadne na poměrně velkou skupinu jeho obyvatel. „Pro stavitele je současná situace velmi nejistá, protože nikdo neumí slíbit, kdy bude v Brně platit funkční územní plán. Řada projektů je zablokovaných či pozastavených. Proto si stavitelé na volných parcelách nemohou dovolit stavět levné byty, ale snaží se z každého pozemku vytěžit maximum. Za naši asociaci bohužel nevidíme brzké zlepšení situace,“ konstatuje pesimisticky M. Vinter.

Problémy výstavby v moravské metropoli budou tématem dalšího diskusního setkání Stavebního fóra, pořádaného v Brně. Na akci s názvem „Jak se staví v Brně“ se ve středu 23. května v čase 13,00 – 15,30 sejdou představitelé města, architektů i stavebníků. Akce se koná v Otevřené zahradě, Nadace Partnerství, Údolní 33. Více informaci a přihlášku najdete na http://www.stavebni-forum.cz/cs/diskusnisetkani/jak-se-stavi-v-brne/ .

SF/pb

Hlavní partneři