Pět pohledů odborníků na udržitelnou výstavbu, 2. část

"Důležitější než technologie je promyšlený návrh budovy." "Místo udržitelnosti tu zasklíváme jako v Dubaji!" "ESG je nástrojem, jak rozhýbat firmy, aby se o udržitelnost začaly zajímat." Tyto myšlenky a další názory jsme mohli slyšet od řečníků 2. panelu s názvem Cesty k bezemisním budovám na 2. ročníku konference REAL ESTATE MARKET: UDRŽITELNÁ VÝSTAVBA JAKO INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST.

Michal Čejka, Centrum pasivního domu

„K uhlíkové neutralitě se vracíme přibližně po 200 letech. Budova 21. století bude založena na principech, nikoliv pouze na technologiích jako ve 20. století. Technologie budou pouze pomocné. Chytrá udržitelná budova není kompilátem nejmodernějších technologií. Nejčastěji se setkávám s tím, že stačí dát fotovoltaiku, stačí dát čerpadlo a hned jsem ESG super – ale tak to není, budovy jsou daleko složitější a technologie nás nikdy nespasí. Chytrou a udržitelnou budovu tvoří především návrh a schopnost tvůrce vidět kousek dál za design k širší společenské odpovědnosti.“

„Nepřekonatelný problém je obrovská míra prosklení. Inspirujeme se budovami z úplně jiných klimatických pásem, jiných finančních možností – když tu budovu postavili v Dubaji, tak my musíme také? Děláme budovu pro uživatele, nikoliv pro kolemjdoucí, kteří se budou kochat a fotit.“

„U nového domu mám neomezené možnosti, naopak u renovace musíme nejdříve pochopit tu budovu, navnímat, co je na ní architektonicky cenné, co je důležité zachovat, jak to vhodně doplnit, pochopit silné a slabé stránky té konkrétní budovy. Jiným způsobem budu rekonstruovat budovu ze 70. let, jinak z 50. let, jinak se budu chovat k brutalismu a jinak k novoklasicismu.“

„Důležité je neutopit se v reportingu ESG, nedávat víc peněz do administrace a do počítání. Peníze, energie a úsilí mají jít do produktu. ESG je nástrojem, jak rozhýbat firmy, aby se o udržitelnost začaly zajímat. V obrovské administrativě by se ale mohl začít ztrácet ten cíl.“

Michael Blažek, REHAU

„Před deseti lety byla tepelná ztráta domu 80 watů na metr čtvereční, dnes je to 20 watů. Vytápění budovy potřebujeme, ale protože se otepluje planeta, potřebujeme čím dál tím víc i chlazení.“

„Naše společnost každý výrobní závod doplňuje o zelenou energii (fotovoltaiku, tepelné čerpadlo s vrty). Zelenou energií a z biocirkulárních surovin vyrábíme pak třeba zelené potrubí.“

Jan Řežáb, JRD

„Jediné, co z technologií potřebujeme, jsou dva větráčky s rekuperací. Musíme umět stavět domy v základu tak, aby byly nejenom energeticky pasivní, ale pasivní i v tom ohledu, že nepotřebují nic dalšího. Technologie musíme minimalizovat a dům spíše navrhnout tak, aby je nepotřeboval. Protože každá technologie má nějakou životnost, potřebujeme umět ji používat a postarat se o ní.“

„Naším fungováním podporujeme průmysl i jednotlivé výrobce, kteří si nové materiály a technologie u nás zkouší. Jsem rád, že se společnost změnila a uvědomuje si tu extrémní důležitost tématu udržitelnosti.“

Štefan Šulek, SOA architekti

„Není cílem architekta, aby budova byla výstavou všech existujících technologií, vždy to musí dávat smysl. Technologie má být pomocník, nemáme být otrokem technologie, musí nám pomáhat.“

„V rámci všech limitů vnímám velmi pozitivně, že se v Čechách rozbíhá dřevostavba. Je velmi důležité užití dřeva jako materiálu, má velkou budoucnost a v Čechách jsou na to už kapacity.“

„Je důležité věnovat se rekonstrukcím, není ale možné, aby ji navrhoval jeden člověk. Vždy je to tým lidí, který se projektu věnuje od TZB, topení, architekta, je to soubor lidí, kteří musí spolupracovat.“

„Cesta je cíl – cíl je ale velmi daleko a nevím, jestli ho někdy doběhneme. Je ale potřeba se snažit. Je to o individuálním rozhodnutí v reálném životě, používat materiály zodpovědně.“

Pavel Hotový, AGC Flat Glass Czech, člen AGC Group

„Je důležité objekt správně navrhnout, a hlavně, když je kompletně navržený včetně prosklených výplní, tak je důležité, aby se projekt dokončil podle původního návrhu. Často se stává, že v návrhu je jiné sklo, než je potom v reálu použité na stavbě. Otvorová výplň je v každé budově, všichni chceme vidět z interiéru ven, sklo je opravdu díra do domu, nejslabší místo fasády. A je důležité ho správně navrhnout.“

„U domu je opravdu důležité vědět, na jakou světovou stranu máte zasklení. Když je prosklení na jižní straně fasády a je budova správně navržená, přes letní období stíní přesah střechy. Když máte velkou prosklenou fasádu na jihozápad, západ, případně východ, tak takovou budovu buď zavřete vnějším stíněním nebo ji budete muset v létě chladit od rána do večera. Je důležité volit nejen skla s vysokým solárním ziskem, ale i skla, která mají naopak protisluneční ochranu. Vždy jde o to, jestli je návrh správně udělaný.“

„Zasklením si mohu pomáhat, aby vytápělo. Jestli není ideální návrh zaměřený na pasivní domy, pak musíme volit sklo, které odcloní energii, protože teplo je čím dál větší a interiéry se přehřívají.“

„Skláři vyplodí CO2 opravu hodně. Naším cílem je do roku 2030 snížit naši uhlíkovou stopu o 30 % oproti roku 2019 a do roku 2050 být totálně uhlíkově neutrální. Jednou z cest je výroba základního uhlíkového plochého skla. Low carbon glass je první sklo, které sníží uhlíkovou stopu o 40 %. Základem je použití 50 % střepů.“

remspace

Hlavní partneři

Partneři