Mediální TOP-TEN developerů: zlato získal Evžen Korec

Do čela nejvíce medializovaných developerských osobností se v loňském  roce opět vyšvihl Evžen Korec (celkem 1 493 příspěvků). Také v roce 2018 úročil zakladatel a hlavní protagonista společnosti Ekospol svou tradičně soustavnou a systematickou práci s médii. Nikdo jiný z developerské branže nenapsal tolik autorských textů jako on!

Evžen Korec přitom tepal komplikované stavební řízení nebo zpřísnění pravidel pro hypotéky v podání centrální banky. Obě skutečnosti podle jeho přesvědčení tlačí lidi ze středních vrstev do nájemního bydlení, které ovšem vyjde – i vinou Airbnb – stejně draho, ne-li dráž než splátka hypotéky. Jak prozrazuje letmý pohled do mediálních přehledů, předstih před svými kolegy si milovník zvířat a bývalý úspěšný vědec zjednal především na internetové scéně, konkrétně na webech typu hypoindex.cz, bydlet.cz a podobně.

 

 

 

 

 

 

 

Radovan Vítek (595) se po loňském prvenství musel spokojit s druhým místem. Velký díl z jeho publicity ukrojily rozmanité kontroverze, namátkou zmiňme třeba žalobu bývalých majitelů Mostecké uhelné na jeho matku. Nebo příhodu ze švýcarského městečka Crans-Montana, kde čtvrtý nejbohatší Čech lyžařům vypnul vleky na protest proti tomu, že od tamní radnice nedostal dotaci. Také minulý rok R. Vítek potvrdil, že mu nikdy nedělalo problém opatřit si kapitál - konsorcium zahraničních bank mu půjčilo 3,8 miliardy korun a pro další více než dvě miliardy korun si došel do Japonska, kde prodal dluhopisy své realitní divize. V realitách byl rozkročen mezi byty (Ďáblice, Bubny-Zátory, pomezí Záběhlic a Hostivaře, projekt Nová Zbrojovka v Brně), hotely a nákupními centry.

Statistické mediální zisky

Marcel Soural (437 příspěvků) se spolu s Dušanem Kunovským a Petrem Michálkem hojně vyskytoval ve zprávách, které auditorium seznamovaly s realitními statistikami developerského tria Trigema, Central Group a Skanska Reality. Měl ale poněkud užší rádius než Korec s Vítkem – soustředil se na rezidenční trh a faktory směrodatné pro ceny bytů. Pokud podle jeho varování nenastane celospolečenská dohoda na jejich výstavbě, začnou je kupovat pouze investoři a Praha se stane městem jen pro bohaté. Mimochodem, u samotné Trigemy podíl investičních bytů na celkovém prodeji činí podle jeho odhadu 40 % až 50 %. Na druhou stranu byl dotyčný jedním z mála těch, kteří připouštěli, že byty mohou i zlevnit – a sice tehdy, pokud naráz odpadnou úřední průtahy. Developeři totiž podle něj mají nachystanou řadu projektů (Deník 28.5.).

Development i filantropie  

Kvarteto mediálně nejpopulárnějších developerů doplnil Dušan Kunovský (423   příspěků), jenž vedle realitních statistik získal solidní publicitu také jako představitel Sdružení pro architekturu a rozvoj, které Central Group spoluzakládal. Z této pozice si spolu s jinými stěžoval na stavební řízení, jež se protahuje na 10, leckde dokonce 15 let, a řešení spatřoval mimo jiné v centralizaci stavebního úřadu. Současný bytový trh podle jeho slov „utekl střední třídě“ (Ekonom 17.5.).

Kunovský se nadto přimlouval za více krásných budov, jakou má být například nová filharmonie na Vltavské. Profil největšího rezidenčního stavitele podtrhával Central Group v zastoupení svého ředitele filantropií v podobě Nadačního fondu pro zdraví dětí a podpory studentských architektonických soutěží. Central group měl podle Kunovského loni připraveno k výstavbě 1 000 bytů a nakoupil pozemky v rekordní hodnotě 2,5 miliardy korun. Vedle vlastnického bydlení chce sázet i na bydlení nájemní.

 

 

 

 

 

 

 

Jan Jüptner, Newton Media

Hlavní partneři

Partneři