Brno v realitní euforii

Realitní Brno prožívá období silné poptávky, která je patrná jak na rezidenčním, tak v kancelářském trhu. V moravské metropoli se v prvním letošním čtvrtletí prodal rekordní počet bytových novostaveb, jejichž ceny rostou zvláště vzhledem k tomu, že výstavba stejně jako třeba v Praze naráží na problémy při povolování. Dlouho nevídaný je i zájem o kancelářské plochy, což se odráží na úbytku volných kapacit.

Celkem se v Brně podle statistik společnosti Trikaya v prvním čtvrtletí prodalo 362 bytů za rekordní 1,23 miliardy korun – to představuje enormní meziroční nárůst o 47 %. Nabídka nových bytů se stále zmenšuje a plánování nové výstavby poptávce nestačí. Volných bytů (které nejsou prodané či zarezervované) je v Brně aktuálně 579. Loni jich ovšem ve stejnou dobu bylo k dispozici o 25 % více. A bytů s nejžádanější dispozicí 2+kk bylo před rokem dokonce o téměř 75 % více než nyní. Právě postupné a trvalé snižování nabídky je jedním z důvodů, proč ceny bytů v Brně rostou.

Byt jako podpultové zboží?

Za celý loňský rok se v brněnských novostavbách prodalo 950 bytů, přičemž v současnosti jich ale v nabídce není volných ani 600. „Výstavba bytů je za silnou poptávkou pozadu jako nikdy. Loni vydaly úřady v Brně 715 stavebních povolení na nové byty, těch se ale prodalo o celou třetinu více. Pokud by tento trend pokračoval a prodávalo se více, než se staví, nebudou mít lidé z čeho vybírat,“ obává se ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. Statistiky za poslední měsíce to jednoznačně potvrzují. Meziroční nárůst zájmu o nové byty o celou třetinu ukousl velkou část z bytů, které byly k dispozici. Projekty, které se musely před rokem pozastavit, najednou na trhu schází.

Nabízené byty v novostavbách v dubnu roku 2016

Přitom loni pronajatých 58 m2 kancelářské plochy v Brně více než polovinu obsadily IT firmy (52 procent). Příčiny jsou jasné: ze srovnání osmi středoevropských měst vyplývá, že kromě nejnižšího nájemného za pracovní prostory nabízí také nejnižší mzdy u IT odborníků. Průzkum provedly firmy Cushman & Wakefield a CPL, působící v oblasti personalistiky, přičemž do srovnání byla zahrnuta Praha, Brno, Bratislava, Budapešť, Varšava, Krakov, Poznaň a Vratislav. „Nájemné v Brně je nejnižší v regionu a mělo by nějakou dobu ještě zůstat. A to i přesto, že se v posledním půl roce mírně zvýšilo nájemné v centru města na aktuálních 13 euro za metr čtvereční měsíčně,“ říká Lukáš Netolický z Cushman & Wakefield. Druhé nejnižší nájemné je ve Vratislavi, aktuálně 15 euro/m2 měsíčně, naopak nejvyšší je ve Varšavě – 24 euro/m2 měsíčně.

„Stejně jako je Brno nejatraktivnější z hlediska výše nájemného, obdobně vychází i srovnání platů v IT oborech. Průměrný plat IT odborníka v Brně činí 1 775 eur – přitom Brno je jediné ze sledovaných měst v regionu, kde se tato částka pohybuje pod hranicí 2 tisíc euro měsíčně. Nejdražší je Krakov, kde si nejlepší IT experti přijdou v průměru na téměř 2 500 euro měsíčně,“ říká Michal Vyplašil z CPL, která se specializuje na vyhledávání IT odborníků.

Vývoj a problémy realitního trhu moravské metropole se pokusí zmapovat diskusní setkání Stavebního fóra, které se pod (zatím pracovním) názvem „Realitní Brno a jeho perspektivy“ bude konat v Brně dne 12. října.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři