Brno: rekordní zájem o nové byty

Rezidenční trh v moravské metropoli zažil v uplynulém roce mnoho extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun.

Po dlouhé době se ovšem také zlepšila nabídka nových bytů. Na začátku letošního roku bylo podle šetření společnosti IMPERA Styl v cenících brněnských developerů více než 750 volných bytů ke koupi.

Loni se v Brně prodalo celkem 1 192 bytů v novostavbách. Oproti roku 2020 se jedná o 25% nárůst. Největší zájem kupujících byl přitom patrný v první polovině roku, tedy v době, kdy bylo možné využít velmi nízkých úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Objemy hypoték také loni byly největší v historii ČR – banky lidem na bydlení půjčily celkem 541 miliard korun, o 70 % více než v roce 2020. Zájem o nové byty ale nepolevil ani v závěru roku, a to i přes rostoucí úročení hypoték. „Je to dáno mimo jiné tím, že roste počet investičních nákupů. Někteří kupující, kteří nákup zvažovali či oddalovali, se navíc zalekli rostoucích sazeb a v druhé polovině roku se snažili ještě realizovat plánované nákupy za přijatelný úrok,“ vysvětluje František Šudřich, ředitel společnosti IMPERA Styl.

Celkem kupující v loňském roce za nové byty vydali přes 6,5 miliard korun. Tato historicky nejvyšší hodnota dokonce o téměř 50 % převyšuje objem nákupů nových bytů v roce 2020.

 

Brno: prodej nových bytů

(2016 – 2021, čtvrtletní výsledky)

Zájemci koupili nadstandardní množství bytů, ačkoliv museli v loňském roce sáhnout hlouběji do kapsy. Za čtvereční metr nového bytu zaplatili o 23 % více než v roce 2020. Cena za prodaný metr čtvereční podlahové plochy se poprvé přehoupla přes hranici 100 000 Kč.

 

Brno: ceny nových bytů

(2015 – 2021)

Roste zájem o garsonky

Dlouhodobě nejoblíbenější dispozicí bytových novostaveb v Brně byly už tradičně dvoupokojové byty – tvořily největší procento poptávaných i nabízených bytů. I v tomto směru byl ovšem rok 2021 zlomový. Největší zájem byl totiž o byty jednopokojové. Tzv. garsonky tvořily 40 % všech realizovaných prodejů a poptávka po nich vzrostla meziročně o 25 %. Dvoupokojové byty představovaly 34 % prodaných bytů, když poptávka po třípokojových bytech se meziročně prakticky nezměnila – prodalo se jich 214, což představuje necelých 19 % všech prodejů. Větší byty pak představují zhruba 7 % všech transakcí.

„Vysoký zájem o malometrážní byty potvrzuje také ukazatel rychlosti prodeje neboli průměrný počet měsíců, které se prodaný byt nabízel. Nejrychleji mizely z nabídky developerů právě malé garsonky, v průměru se takový byt nenabízel ani šest měsíců. Většina developerských projektů se přitom prodává rok a půl až dva roky před dokončením,“ komentuje tento vývoj F. Šudřich.

Nejvíce úspěšných prodejů hlásí developerské společnosti IMOS development, Domoplan a Unistav, které dohromady v loňském roce prodaly v Brně přes 550 bytů. „Právě tyto společnosti se ve velké míře podílely na vysokých prodejích v nejžádanějších brněnských lokalitách. IMOS realizuje rozsáhlou výstavbu v Králově Poli a společnosti Domoplan a Unistav nabízejí byty ve významných projektech poblíž ulic Bratislavská a Cejl,“ doplňuje F. Šudřich.

Nabídka by se měla zvýšit

Na začátku tohoto roku se v nabídkách brněnských developerů nabízelo největší množství volných bytů za poslední roky - zájemci o nové bydlení mohou vybírat z více než 750 bytů. To je o více než 50 % větší množství než loni.

Vysoká poptávka uplynulého roku se ale rychle promítla také do cen nabízených nemovitostí. Ty se v průběhu roku rychle zvyšovaly. V meziročním srovnání vzrostla průměrná cena bytu v novostavbě o 29 %. Zatímco ještě před dvanácti měsíci se průměrně nabízel dvoupokojový byt za necelých 5,4 mil. Kč, aktuálně se obdobné byty nabízejí za 7 mil. Kč. Současná průměrná cena za metr čtvereční činí 124 500 Kč.

V letošním roce lze na brněnském trhu očekávat nárůst nabídky. „V přípravě je poměrně velké množství nových projektů, které by mohly na trh uvolnit větší množství bytů. V kombinaci s očekávaným poklesem poptávky je pravděpodobné, že ceny nových bytů budou spíše stagnovat,“ popisuje budoucí vývoj František Šudřich. A Marek Vintr, předseda Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST), ho doplňuje: „Růst nabídky navzdory velmi silným prodejům loňského roku naznačuje částečné zlepšení situace s výstavbou bytů v Brně. Tomuto stavu z našeho pohledu napomohlo schválení 43. balíku změn územního plánu města Brna. Pozitivní dopady tohoto opatření se nyní s ročním zpožděním začínají projevovat v rostoucí nabídce bytů.“

Přínosem pro bytovou výstavbu v Brně by podle předsedy ABRAST-u měl být také připravovaný nový územní plán. Ten by měl vstoupit v platnost v srpnu a nabídnout nové možnosti pro výstavbu tolik žádaného bydlení. „Efekt se pravděpodobně opět dostaví se zpožděním, ale řada developerů již nyní připravuje projekty dle budoucí podoby územního plánu. Příliv nových bytů spojený s novými možnostmi pro výstavbu tak očekáváme již ke konci tohoto roku,“ prognózuje M. Vintr.

SF/pb

 

 

 

 

 

 

Hlavní partneři

Partneři