Brno: plány akcelerace bytové výstavby

Dostupnost bydlení v moravské metropoli, a to jak bytů k prodeji, tak nájemních bytů, může změnit pouze nový územní plán, který začne platit příští rok. Město chce problém řešit výstavbou družstevních bytů i společnými projekty se soukromými firmami, tzv. PPP projekty. Ve veřejně debatě o dostupnosti bydlení v Brně to řekli ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček a náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD).

"Brno má v současnosti nejstarší územní plán v České republice, je z roku 1994. V letech 2009 až 2019 v něm navíc nebyla schválena ani jedna změna. Rozvojové lokality, kde by se dalo stavět, jsou nyní zcela vyčerpané. Například 30 % lokalit je blokováno protipovodňovými opatřeními. To se změní s novým územním plánem, který vejde v platnost příští rok," uvedl M. Sedláček.

Prudký růst cen

Kvůli nedostatku prostoru, respektive pozemků pro bytovou výstavbu a vysoké poptávce, kterou mimo jiné vyvolává kombinace rostoucích příjmů obyvatel a nízkých úroků u hypoték, ceny bydlení v Brně v posledních letech neustále rostou. Brněnské byty jsou po Praze druhé nejdražší v České republice - průměrná nabídková cena za čtvereční metr nového bytu dosáhla v letošním druhém čtvrtletí 113 000 korun a roste i tržní nájemné.

Město a jeho vedení chce situaci zlepšit výstavbou družstevních bytů, momentálně jich plánuje postavit zhruba 1 000. V prvním kole nabídky zájem o takový byt projevilo pět stovek Brňanů, další se budou moci hlásit v příštím roce. "U tří lokalit už probíhají práce na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí, předpokládáme, že za rok bychom měli mít stavební povolení, a pokud vše půjde hladce, na začátku roku 2023 by se mělo začít stavět," uvedl náměstek primátorky M. Oliva.

Vídeňské inspirace

V lokalitě Kamenný vrch by mělo být postaveno 350 bytů, z toho 320 družstevních a zbylých 30 je rezervováno pro městskou část, ve vnitrobloku ve Francouzské ulici vznikne 93 družstevních bytů a v městské části Holásky bytový dům s 33 byty. Až začne platit nový územní plán, bude moci město začít plánovat výstavbu například v Přízřenicích nebo Černovicích.

Další cestou, o níž vedení moravské metropole uvažuje, je společný projekt se soukromým investorem. "Tyto projekty, označované jako PPP, dobře fungují ve Vídni. Na městském pozemku postaví dům soukromý investor, ale zaváže se, že například 50 let bude držet nájemné v bytech na nižší úrovni než je tržní nájemné. Tuto možnost zatím analyzujeme, ale máme už vytipované tři lokality. Jde o plánovanou chytrou čtvrť Špitálka, Přízřenice a také lokalitu Západní brána ve Starém Lískovci," dodal M. Oliva.

Situaci na druhém největší realitní trhu Česka bude mapovat další diskusní setkání Stavebního fóra. To se pod názvem „Brno: nové nádraží, územní plán a development“ bude konat ve středu 22. září v hotelu Best Western Premier International (Husova 16, Brno-střed) v 13,00 – 15,30 hod.

Diskusi bude moderovat M. Fadrný (Frank Bold Advokáti), město budou reprezentovat radní F. Chvátal a M. Sedláček z KAM-u, za soukromý sektor vystoupí A. Veselý (Trikaya) a M. Vinter (ABRAST), když problematiku spolupráce města s developery účastníkům přiblíží J. Nezhyba z AK Frank Bold Advokáti.

Více informací a přihlášku najdete na https://www.stavebni-forum.cz/cs/diskusnisetkani/brno_nove_nadrazi_uzemni_plan_a_development/

ČTK

 

 

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři