Západní okruh Plzně byl otevřen

20. 2. 2023

Západní okruh Plzně, největší a nejdražší stavba, kterou dosud realizoval Plzeňský kraj, se otevřel řidičům. Stavba druhé etapy okruhu, který má v každém směru jeden pruh, stála 2,2 miliardy korun, z toho 1,54 miliardy je dotace EU. Úsek propojí sever Plzně a hlavní tah z Karlových Varů s dálnicí D5 a ulehčí dopravně přetíženému středu města.

Západní okruh dlouhý 3,5 kilometru propojí největší sídliště na Severním předměstí s průmyslovou zónou na Borských polích. Pro kraj jde o největší a nejnáročnější dopravní stavbu jak z hlediska finančního, tak i stavebně technického. Jeho součástí jsou estakáda kolem řeky Mže v délce 1,2 kilometru, čtyři mosty a tři biokoridory, které jsou situovány do zářezu původního terénu a přemosťují hlavní trasu. Stavba trvala téměř tři roky a stihla se v termínu. Kraj za ni zaplatil 340 milionů korun. Zásadní význam má pro plzeňskou aglomeraci i pro střed města.

Okruh, jehož zatížení se odhaduje až na 20 000 aut denně, odlehčí centru města o tisíce vozů, hlavně na Karlovarské a Klatovské třídě. Hotová druhá a poslední část navázala na etapu dokončenou před osmi lety. Celý okruh 5,9 km propojí hlavní tahy I/26 na Domažlice a I/20 na Karlovy Vary, spojí Severní Předměstí s průmyslovou, obchodní a univerzitní zónou Borská pole. Řidiči jedoucí od Klatov, Domažlic a z jihu Čech se dostanou rychleji na Most a Karlovy Vary.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři