Údaje o polském stavebnictví potvrzují oživení ekonomiky. Po údajích o průmyslu a maloobchodních tržbách za září, které byly silnější, než jaké bylo očekávání, překvapila i data ze stavebnictví. Informace za 3. čtvrtletí vypadají lépe než v minulosti, očekáváme 0,5% meziroční růst HDP. Předpokládá se, že v roce 2023 vzroste polská ekonomika o 0,4 % a v roce 2024 nejméně o 2,5 %.
Stavební produkce v září meziročně vzrostla o 11,5 %, po srpnovém meziročním nárůstu o 3,5 %. To je další známka toho, že se ekonomika zotavuje. Silný růst v infrastruktuře (u inženýrských staveb v září meziročně o 17,9 % z původních 11,8 % v srpnu) byl doprovázen oživením pozemního stavitelství (o 3,9 % v srpnu a o 5,0 % v září) a dvouciferným růstem (meziročně o 10 % v září oproti 0,9 % v srpnu) ve specializovaných pracích.
Pokračující dvouciferný růst inženýrského stavitelství v posledních měsících lze přičíst veřejným investicím spolufinancovaným z evropských fondů. Podle pravidla t+3 je rok 2023 posledním rokem, kdy mohou být vyplaceny prostředky z finančního výhledu 2014-20. Oživení v pozemním stavitelství je spojováno s uvolněním regulačního polštáře (který jsou banky povinny používat při výpočtu úvěrové způsobilosti), poklesem úrokových sazeb z nových úvěrů na bydlení v důsledku snížení sazeb a očekávání centrálních bank a zahájení vládního programu „2% úvěr“ v červenci. Výše uvedené faktory zvýšily úvěrovou způsobilost potenciálních dlužníků a promítly se do zvýšené poptávky po nových hypotékách. Stavební firmy tváří v tvář vyhlídce na silnější poptávku po bydlení reagovaly zvýšenou nabídkou.
ING/ich/rs