Stavební materiály zdražují, někde chybí pracovní síly

24. 8. 2022

Půl roku trvající válka na Ukrajině se citelně dotýká českého stavebnictví. Způsobila další nárůst cen stavebních materiálů, i když u některých komodit už začaly ceny stagnovat či klesat, a zapříčinila také nedostatek některých z nich. Konflikt rovněž prohloubil problém s dlouhodobě chybějící pracovní sílou v ČR, ale stavby se kvůli tomu zastavovat nemusely. Vyplývá to z ankety, kterou mezi stavebníky provedla ČTK.

„Válka měla velký vliv na nedostatek a zdražení oceli. Razantní zdražení plynu může mít vliv na cenu pálených materiálů, jako je dlažba, cihly či tašky,“ řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Edita Novotná z firmy Strabag označila nedostupnost klíčových stavebních materiálů a růst jejich cen za bezprecedentní. Zvýšené náklady na nákup stavebních materiálů také nutily stavební firmy jednat s investory o dodatečných úpravách smluvních podmínek.

Na začátku války panovala obava z velkému odlivu ukrajinských pracovníků na stavbách. Masivně se ale nekonal. „Podle dosavadních a dostupných informací nedošlo v souvislosti s válkou na Ukrajině k významnému úbytku ukrajinských pracovníků. Nelze sice generalizovat, ale podle informací od rozhodujících stavebních společností nemá válka na počty Ukrajinců zásadní vliv,“ uvedl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Ukrajinci dlouhodobě pracující v Češku sice většinou neodcházeli, ale ti, kteří byli v době jejího vypuknutí na Ukrajině, se kvůli mobilizaci nemohli vrátit. „Prohloubil se tak v Česku dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků, ať už v dělnických či technicko-hospodářských profesích,“ uvedla E. Novotná ze Strabagu. Podle Ondřeje Šucha ze Skansky je v současnosti citelnější nedostatek uchazečů o stavební profese od dělníků přes elektrikáře a řidiče až po mistry a stavbyvedoucí.

Velké stavby se kvůli nedostatku zaměstnanců podle firem zastavovat nemusely. Lokálně měly menší společnosti větší problémy, jako například zlínská firma Pozimos, kterou opustila v únoru fasádnická četa a nemohla se vrátit. „Na stavbě se to projevilo ve významném časovém skluzu, s nímž doteď bojujeme,“ uvedl ředitel Pozimosu Jiří Havlík pro server iDNES.

Další odliv Ukrajinců by mohl mít už zásadnější vliv, a to v případě, že by povolávací rozkaz přišel pro všechny Ukrajince pracující v Česku. „To by vážně ohrozilo většinu staveb v Česku a může to vést až ke kolapsu celého stavebnictví, které je na pracovnících z Ukrajiny zcela závislé,“ řekl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři