Státní fond spustil program na podporu vzniku nájemního bydlení

25. 4. 2023

Státní fond podpory investic (SFPI) spustil nový program na podporu nájemního bydlení. Na dotacích a úvěrech by z něj měl rozdělit 800 milionů korun. Vzniknout by mohlo kolem 300 nájemních bytů, a to hlavně obecních. Návrh zákona o podpoře bydlení připravuje úřad Ivana Bartoše. Vláda by normu měla podle legislativního plánu dostat do října. „Za 800 milionů korun může vzniknout asi 300 nájemních bytů. Situaci to podstatně nezlepší, je to ale jeden z prvních kroků podpory,“ uvedl Ivan Bartoš.

O půl miliardy mohou žádat radnice, o 300 milionů pak spolky i soukromí investoři. Peníze mohou využít na novou výstavbu i rekonstrukce. Vzniklé byty se budou pronajímat za cenu, která je v daném místě obvyklá, a to nejméně po dobu 20 let. Podpora se nově bude skládat z dotace a úvěru. Kombinace se nastaví podle situace v daném místě. „Poměr dotační a úvěrové části se liší podle toho, jaká bude dlouhodobá ziskovost provozu. Pokud bude vysoká – například v Praze, kde cokoliv postavíte, okamžitě vydělává – tak dotační složka bude významně nižší,“ objasnil Bartoš. Dotace má podle něj nájemní bydlení „rozpohybovat“ a přispět ke vzniku bytů. Kombinace dotací a úvěru by podporu měla lépe zacílit. Část z půjčených peněz se pak vrátí, znovu se využijí na další výstavbu.

Do roku 2025 by měl SFPI na výstavbu bytů poskytnout tři miliardy korun. Ministerstvo jedná v EU o dalších dotacích z Národního plánu obnovy. Výstavbu bytů mají podle Ivana Bartoše usnadnit změny stavebního zákona, který by měl v květnu projednávat Senát. Vzniká také zákon o podpoře bydlení, nyní předlohu posuzují jednotlivé odbory ministerstev pro místní rozvoj a práce.

Hlavní partneři

Partneři