Rostoucí poptávka po malém „industriálu“

7. 11. 2022

V Česku roste zájem firem o menší průmyslové prostory o velikosti od 400 – 2000 metrů čtverečních. Společnosti je využívají například pro skladování, drobnou výrobu či jako showroom i obchody. Společnost CTP, developer průmyslových a skladových nemovitostí, zaznamenal meziroční nárůst poptávky po takových prostorách o 10 – 15 %. Zájem o menší plochy v průmyslových parcích se projevuje mimo jiné v Brně, Hradci Králové, Ostravě či Plzni. „Koncept Small Business Units je na českém trhu velmi populární, i když ne zcela rozšířený. Hlavní devízou pro nájemce je flexibilita jednotek, která umožňuje umístění rozličných typů společností a přesahuje více segmentů,“ říká Jiří Kristek ze společnosti Cushman & Wakefield.

Menší průmyslové plochy ale v Česku nyní podle Roberta Sgariboldiho z realitní poradenské společnosti JLL prakticky nejsou. Důvodem je podle něj fakt, že výnos z pozemků je v tomto případě daleko menší než třeba z bytů nebo obchodních center. Do 400 metrů čtverečních se podle něj ještě najdou, na jejich výstavu se například specializuje developer CID. „Ale kolem 1000 až 1500 metrů čtverečních je problém. V Praze a v Brně nejsou vůbec,“ uvedl R. Sgariboldi.

ČTK

Zajímá Vás logistická a kancelářská výstavba v Česku? Tak se nazapomeňtě přihlásit na naší online konferenci Logistická a kancelářská výstavba: trendy, výhledy a inovace, která proběhne už 22. listopadu 2022. Těšíme se na Vás. Přihlášku a kompletní program najdete ZDE.

Hlavní partneři

Partneři