Roste poptávka po zahraničních rezidencích

29. 9. 2022

V české populaci stoupá zájem o koupi nemovitosti v zahraničí. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů v druhých zemích meziročně asi o 20 – 25 %. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko a Chorvatsko, ale například i Albánie. Návratnost takové investice je podle odborníků vyšší než v Česku – tuzemské nemovitosti určené k bydlení či rekreaci v posledních letech výrazně zdražily a tak lze na řadě míst v zahraničí pořídit nemovitost pro vlastní potřeby nebo jako zhodnocení úspor levněji než v Česku. Menší byt se dá na realitních webech sehnat od 2 mil. Kč a průměrně si zájemce zaplatí okolo 5 mil. Kč. Zájem kupujících často směřuje k netradičním destinacím, např. Albánii. Podle šéf společnosti Bezrealitky Jana Škrabánka jde o trh, který nabízí vysoké zhodnocení zejména s blížícími se debatami o zapojení Albánie do Evropské unie.

Obecně platí, že nejatraktivnějšími trhy pro investice do nemovitostí jsou tu nejen u nás ty, které mají silné ekonomické základy a politickou stabilitu. „A takovým trhem je nyní bezesporu Evropská unie,“ konstatoval Jan Večerka, zakladatel a šéf aplikace BrikkApp. Podle jeho slov jsou tak vhodné pro nákup nemovitostí země jako Německo, Nizozemsko, Španělsko a Portugalsko.

Finančně zajímavý je podle odborníků jih Španělska, i když naráží na vzdálenost a rostoucí cestovní náklady s ohledem na zdražování letecké dopravy. Přesto zde Češi kupují například starší domy na Mallorce u moře mimo hlavní centra a rekonstruují.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři