Program podpory nájemního bydlení obdržel žádosti za 524 milionů

9. 6. 2023

Státní fond podpory investic (SFPI) obdržel za necelý měsíc od zahájení programu na podporu nájemního bydlení 11 žádostí za 524 milionů korun. Pět z nich je od obcí, zbytek od dalších právnických osob. Fond má letos pro tento program připraveno 800 milionů korun.

„Díky velké poptávce žadatelů určitě budeme jednat o dalších možnostech, aby se dostalo na co nejvíce zájemců,“ uvedl ředitel SFPI Daniel Ryšávka. Na začátek příštího roku se podle něj chystá nový program, který bude ještě cílenější. V nynějším programu je peníze možné využít na novou výstavbu i rekonstrukce. Vzniklé byty se budou pronajímat za cenu, která je v daném místě obvyklá, a to nejméně po dobu 20 let.

Za 800 milionů korun může vzniknout asi 300 nájemních bytů. Podpora se bude skládat z dotace a úvěru, kombinace se nastaví podle situace v daném místě. Pro obce je v programu připraveno půl miliardy korun, o 300 milionů korun mohou žádat spolky i soukromí investoři.

Suma žádostí od jiných investorů, než jsou obce, je tak už vyšší než nachystaná částka. „Z 11 došlých žádostí jich SFPI eviduje pět od obcí v celkové částce 223 milionů Kč, od dalších právnických osob je jich šest v hodnotě 301 milionů Kč,“ uvedla ředitelka komunikace SFPI Karolína Smetanová. Podpořené nájemní byty se podle ní budou prioritně nabízet lidem, kteří nevlastní nemovitost a zároveň na bydlení dávají příliš velkou část svých příjmů, například samoživitelkám a samoživitelům nebo seniorům. Do roku 2025 by měl SFPI na výstavbu bytů poskytnout tři miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj jedná v EU o dalších dotacích až osm miliard korun z Národního plánu obnovy.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři