Praha chystá družstevní bytovou výstavbu

31. 5. 2022

Hlavní město dokončilo ve spolupráci s městskou částí Praha 5 přípravy prvního projektu Dostupné družstevní bydlení (DDB). Na červnovém zastupitelstvu bude ke schválení předložen pilotní projekt, díky kterému může vzniknout v ulici Radlická v Praze 5 na městských pozemcích až 266 bytů. V rámci konceptu DDB se může v Praze každoročně stavět až tisíc bytů, oproti tržním cenám budou levnější i o třetinu.

Bydlení v Praze se stává těžko dostupné i pro lidi s průměrnými či nadprůměrnými příjmy, jak potvrzuje aktuální průzkum agentury Ipsos. Se stěhováním z metropole kvůli nákladům na bydlení počítá jako s reálnou možností 39 % obyvatel Prahy, 9 % už to dokonce velmi konkrétně plánuje. Celkem 88 % Pražanů se domnívá, že by město mělo řešit dostupnost bydlení nejen pro sociálně slabé, ale i střední vrstvy, tedy pro běžné pracující občany.

Koncept vytvořila radní Hana Kordová Marvanová společně s odborným týmem advokáta Jiřího Kučery, do jeho přípravy byly zapojeny i další subjekty, a to včetně bank, které budou hrát klíčovou roli při financování projektů DDB. Časem se na magistrátu podařilo vyřešit i námitky jiných politických subjektů, zejména Pirátů a sdružení Praha Sobě.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři