Pardubice schválily změnu územního plánu kvůli stavbě multifunkční haly

19. 12. 2023

Pardubičtí zastupitelé schválili změnu územního plánu. Investorovi to umožňuje dál připravovat v lokalitě na Cihelně projekt výstavby multifunkční haly pro více než 15 000 diváků, hotelu či tréninkové haly a parkovacího domu. Kolem areálu je naplánovaný prstenec zeleně, v jedné části s parkem. Součástí mají být také restaurace a občerstvení, administrativní a prodejní plochy a stavby občanské vybavenosti. V plánu je také zdravotnické středisko, sportovní zázemí určené i pro veřejnost včetně další ledové plochy, zařízení pro rehabilitaci, relaxaci. Náklady investor odhaduje na osm miliard korun.

Pardubice v roce 2017 změny územního plánu zastavily, aby se soustředily na přípravu nového dokumentu. V případě této investice udělaly výjimku. V červnu zastupitelé schválili, že firma Petra Dědka může pořízení 22. změny územního plánu do prosince připravit. Teď bude probíhat nová územní studie, v srpnu 2027 by měl být projekt dokončený.  Schválení územního plánu předcházela debata o memorandu města s investorem. V dokumentu investor například uvádí, že se na výstavbě dopravní obslužnosti bude podílet v nezbytném rozsahu a při spravedlivém dělení nákladů. Je připraven udělat parkové úpravy a zaplatí územní studii.

Podle opozice nemá město jistotu, že investor postaví, co slibuje. Obavy vyjádřili i jiní. Změna územního plánu přináší nejistotu pro všechny majitele pozemků v území. Rozšiřuje zastavitelné plochy, ubírá na zeleni. Nevede se veřejná diskuse, jak má území vypadat, uvedl advokát Tomáš Běhounek. Zastupuje majitele pozemků Eduarda Perru, který tam chce stavět byty. Ten nyní, stejně jako podnikatel Dědek v červnu, předložil návrh na pořízení 23. změny územního plánu, aby mu to umožnilo bytovou výstavbu. Zastupitelé ji podle principu rovného přístupu schválili.

ich/rs/ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři