Nejistota v komerčním realitním sektoru, avšak i mírný optimismus

19. 1. 2024

Rok 2023 představoval nejnáročnější období pro evropský komerční realitní sektor od doby finanční krize. Nejrychlejší cyklus zpřísňování měnové politiky v moderní historii přivedl segment realitního trhu z období expanze do období restrikce, což vedlo k přibližnému poklesu objemu transakcí o 60% během roku. I přes pokles úrokových sazeb z jejich vrcholu očekáváme, že rok 2024 bude stále výzvou, neboť sektor není dostatečně připraven na strukturálně vyšší celkové náklady na financování.

Předpokládáme, že objemy transakcí se zvýší, protože někteří prodávající pocítí větší tlak na prodej aktiv k úhradě blížících se závazků. V případě, že klesnutí úrokových sazeb skutečně proběhne v souladu s očekáváním trhu, může to komerční realitní sektor rozhýbat, neboť nižší náklady na financování znovu zvyšují atraktivitu investic do nemovitostí. Celkově však předpokládáme, že rok 2024 bude přechodným obdobím, a úplné oživení neočekáváme dříve než v roce 2025. Co dalšího můžeme očekávat v roce 2024 podle ING Bank zjistíte zde.

Česká ekonomika je v recesi – propadá se víc, než se očekávalo. Existují strategie minimalizace ztrát nebo dokonce prosperity nejen pro realitní trh a kdy se dá očekávat oživení ekonomiky? Pražský trh s nájemním bydlením rychle mění podobu. Přibývají velcí investoři do nájemního bydlení, ať už z ciziny nebo z Česka. Jsou investice do dostupného bydlení tím správným směrem? Můžeme se inspirovat v zahraničí? Právě těmto a dalším otázkám se budeme věnovat spolu s odborníky a lídry českého byznysu na diskusním brunchi Strategie prosperity pro stagnující trh 30. 1. 2024. Přijďte, těšíme se na Vás!

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři