Nájemné vzrostlo na 8 746 korun měsíčně a dál se zvyšuje

24. 5. 2023

Nájemné v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo v průměru o 12,3 % na 8 746 korun za měsíc. Růst cen nájmů pokračuje i ve druhém čtvrtletí, a to zatím o 16,7 %. V květnu tak lidé průměrně zaplatili měsíčně 9 394 korun. Vyplývá to z průzkumu mezi 1 400 Čechy ve věku do 55 let od finančně poradenské společnosti Patron GO. Ceny nájemného podle Jiřího Patáka z Patron GO porostou i v budoucnu. „Lze to vyčíst z prozatímního vývoje ve druhém čtvrtletí, ale také kvůli plánovanému zvýšení daně z nemovitosti. To se promítne právě do nájmů. Majitelům se zvýší náklady – a ti si je nechají zaplatit od nájemníků jedna k jedné. Očekávám, že stovky až tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě vybrat, pronajímatelé zohlední a nájmy podraží,“ řekl Jiří Paták.

Realitní společnost 21 Century udává, že průměrná cena nájmu v ČR se pohybuje těsně pod 300 korunami za metr čtvereční. Cena celkového nájemného se meziročně zvyšovala o 200 až 300 korun. Nejdražší ceny za metr čtvereční jsou v Praze. V prvním čtvrtletí letošního roku činila cena 394 korun za metr čtvereční, zatímco minulý rok to bylo 349 korun. Nejnižší nájmy jsou v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji. V Moravskoslezském kraji je cena za metr čtvereční 180 korun, v Ústeckém kraji 170 korun. Ceny nájmu se budou podle výkonného ředitele firmy Tomáše Jelínka nadále zvedat. Důvodem je regulace hypoték a vysoká inflace, které odrazují developery od výstavby nových rezidenčních nemovitostí. „Regulace hypoték v Česku jsou snad nejtvrdší v celé Evropě, což snižuje počet lidí, kteří si mohou pořídit vlastní bydlení. Kvůli odlivu klientů až o 80 % pozastavili developeři výstavbu řady projektů a zároveň extrémně vzrostly náklady na výstavbu,“ řekl Tomáš Jelínek.

Eduard Forejt z investiční společnosti Passerinvest se domnívá, že snížení úrokové sazby by mohlo mít vliv na snižování nájemného. Vedlo by to podle něj k podpoře výstavby nových nájemných bytů a vytvoření volných rezidenčních nemovitostí na trhu. Tím by se tlak na výši nájemného mohl uvolnit. Zároveň přefinancování nemovitostí ze strany bank nutí individuální pronajímatele bytu k dalšímu zvyšování cen nájmů, a tím snížení vlastních nákladů na splátku hypotéky. „Klasický model – koupíte byt, který chcete později předat vlastním potomkům. Budete ho pronajímat a až bude dítě dospělé, tak mu ho necháte. Banka ale přefinancuje hypotéku a vy zjistíte, že nájem splátky nepokryje. I přestože do přiměřené míry zvýšíte nájem svého bytu, tak z vlastního platu budete muset odvádět ještě dalších 5 000 nebo 10 000 Kč,“ řekl Eduard Forejt.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři