Hypotéka versus nájem

30. 5. 2022

V Ostravě a Olomouci jsou náklady na vlastní bydlení v podobě měsíčních splátek hypotéky stále srovnatelné s platbami za nájemní bydlení. V Praze však v současné době nájem vychází zatím třikrát levněji. Vyplývá to z indexu společnosti UlovDomov.cz, která srovnání pro bydlení v největších městech zpracovala.

Například u bytu v Olomouci kategorie 1+kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 500 Kč. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 5,97 % ročně by byla zhruba o 2 000 Kč vyšší. V Brně je ovšem měsíční splátka hypotéky zhruba dvojnásobná proti měsíční platbě za nájem.

Ceny bytů přitom rostou dlouhodobě. „Poslední roky jsme však v některých městech byli svědky až dvouciferného růstu. Cenu vlastního bydlení pak dále zdražila základní úroková sazba České národní banky, která se od začátku roku více než zdesetinásobila. Ceny nájemního bydlení proti tomu zažily po vypuknutí pandemie covid-19 stagnaci a mírný růst zahájily až v loňském podzimu,“ uvedl ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý.

Hluboko do kapsy si lidé sáhnou při splátkách hypoték v Praze. Ty jsou u kategorií 1+kk a 3+kk více než dvaapůlkrát vyšší než u měsíčního nájemného. Ještě větší je rozdíl u nejžádanější kategorie 2+kk, kde průměrný nájem vychází na 15 500 Kč. „Splátka za hypotéku u bytu stejné rozlohy je ale třikrát vyšší a pohybuje se kolem 46.000 Kč. To už je samozřejmě cena, kterou každý zaplatit nemůže,“ podotkl M. Hrbatý.

Pro výpočet indexu použila společnost hypotéku na 90 % zástavní nemovitosti. Ta je dostupná pro lidi do 36 let, což tvoří přes polovinu zájemců o hypotéky. Lidé starší 36 let podle současných pravidel ČNB dosáhnou na hypotéku na 80 % zástavní hodnoty nemovitosti. Využití 80procentní hypotéky by index o něco snížilo, vzrostla by však potřeba počáteční hotovosti.

Podle M Hrbatého z dostupných statistik vyplývá, že nájemní bydlení bude hrát ve velkých městech do budoucna prim. „Dostaneme se tak postupně do situace běžné v západních zemí, kdy budou lidé dál setrvávat v nájemním poměru, protože pořízení vlastní nemovitosti si prostě nemohou dovolit,“ dodal.

UlovDomov.cz se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 800 nemovitostí v hodnotě přes 11 mld. Kč.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři