Jak se bude letos stavět v Praze?

11. 1. 2023

Časopis Forbes vybral několik zajímavých projektů za miliardy korun, které budou v letošním roce dokončeny nebo mají před sebou zahájení výstavby: nejvýrazněji se změní hlavně okolí pražského Masarykova nádraží. V tomto roce chce Penta Real Estate dokončit první budovu projektu Masaryčka, stavbu se zlatým průčelím od studia Zahy Hadid za více než tři miliardy korun. Na konci roku by měl být hotový také hotel, který Penta staví u křižovatky ulic Hybernská a Opletalova. Letos by měla začít také kompletní modernizace celého nádraží, na kterou je již vydané stavební povolení. Dokončení přestavby nádraží se předpokládá v roce 2026. Na druhém břehu Vltavy, na dejvickém Vítězném náměstí vzniká Pentě rezidenční projekt Victoria Palace, který zaplní jednu z proluk kolem náměstí. Luxusní bytový dům Victoria Palace by měl být hotový koncem roku.

I další developeři dokončí letos v Praze zásadní stavby. Sekyra Group chystá posun v projektu Smíchov City. První kancelářská budova projektu už má vydaný kolaudační souhlas, další domy z budoucí velké čtvrti s celkem dvěma tisíci byty by měly být hotové v únoru. Do konce roku mají stát také nové domy čtvrti Rohan City na Rohanském ostrově. Dokončení čeká v prvním čtvrtletí roku také další pražský projekt za 1,4 mld., kterým je budova Fragment od investiční skupiny Trigema. V domě obklopeném obřími ocelovými sochami bude celkem 140 nájemních bytů o dispozici 1 + kk až po velké mezonety. Developerská společnost PSN dokončuje v Modřanech budovu Vanguard, která vzniká přestavbou bývalé továrny Microna na projekt loftového bydlení se 150 byty. V projektu, který se inspiroval loftovým bydlením v zahraničních metropolích, je počítáno například s autovýtahem uprostřed budovy, střešní terasou se saunou nebo spa & wellness zónou s bazénem.

Prahu čeká také jedna významná veřejná investice, na kterou by se měly v budoucnu nabalit i investice soukromých developerů. Ve druhé polovině roku by se totiž měl začít stavět druhý stavební úsek linky metra D z chystané stanice Olbrachtova do Nových Dvorů. Hlavní město má zatím v letošním rozpočtu na stavbu vyhrazených téměř pět miliard a do konce března by mělo vybrat stavebníka.

Forbes

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři