Developeři plánují nájemní bydlení

13. 6. 2022

Rostoucí inflace, úrokové sazby hypoték či náklady na stavby mění chování developerů. V budoucnu se dá očekávat vyšší zájem o nájemní či družstevní bydlení, proto developeři plánují projekty nájemního bydlení nebo jednají s fondy zaměřenými na nájemní bydlení – to vyplývá ze studie společnosti CEEC Research.

Podle analýzy očekává 62 % tuzemských developerů částečně vyšší zájem o nájemní či družstevní bydlení a 34 % se domnívá, že k nárůstu zájmu dojde určitě. Situaci na trhu může ovlivnit i uprchlická krize spojená s válkou na Ukrajině. „Dohromady s obrovským nedostatkem ubytovacích kapacit to může ve svém důsledku vést k zdražování nájmů a nutnosti dalšího rozvoje nájemního bydlení,“ uvedl Jan Řežáb, majitel společnosti JRD Group.

Podle citované studie do budoucna plánuje stavět projekty nájemního či družstevního bydlení 52 % developerů. Dvě pětiny si ponechávají část nemovitostí v rámci svých projektů pro nájemní bydlení. Vedení firmy Central Group ale odhaduje, že Češi svoji preferenci vlastnického bydlení nezmění. „Naší ambicí tak není budovat portfolio nájemních bytů. Nadále se chceme orientovat primárně na byty pro vlastní bydlení,“ řekla ČTK výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. 

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři