Česko potřebuje ročně ztrojnásobit počet rekonstrukcí budov, aby dokázalo naplnit unijní plány na energetickou náročnost domů. Při realizaci oprav domů se ale může narazit na kapacity stavebníků. Dosud se ročně v Česku renovovalo procento domovního fondu. Vzhledem k dřívějším nízkým cenám energií nikdo náklady na vytápění neřešil, chyběla motivace. Se zateplením se ale kromě úspor energií zlepšuje i kvalita bydlení a zhodnocuje se nemovitost. Z průzkumu Centra pasivního domu (CPD) v roce 2021 vyplynulo, že převažují částečné renovace 63 % a 37 % jsou ty kompletnější. Podle sčítání z roku 2021 byla více než polovina obydlených domů v ČR, kterých bylo přes 1,95 milionu, starších 40 let.
Alespoň s částečnými rekonstrukcemi lidem pomáhají dotační nástroje, jako například Nová zelená úsporám nebo letos spuštěná Nová zelená úsporám light. Většina žádostí směřuje na instalaci obnovitelných zdrojů, především fotovoltaiky.
Zájem o rekonstrukce roste – 24 % domácností se letos chystá bydlení opravovat. 15 % domácností očekává náklady mezi 250 000 a půl milionem korun, pětina počítá s náklady mezi půl milionem a jedním milionem korun. Problémem zvýšeného počtu rekonstrukcí může být nedostatek stavbařů. Ze stavebnictví odchází ročně 15 000 lidí. Pokud se zvýší realizace rekonstrukcí jen o 20 až 30 %, tak začnou chybět kvalifikovaní lidé.
ČTK