Členové bankovní rady České národní banky (ČNB) se ve čtvrtek sejdou na letošní první debatě o nastavení úrokových sazeb. O tom, že úroky půjdou znovu dolů, trhy nepochybují. Otázka je, jestli se oproti prosinci přistoupí k razantnějšímu kroku. V bankovní radě ČNB můžeme sledovat dva proudy. Jeden je spíše opatrnější a přiklání se k dalšímu snížení úroků o standardního čtvrt procentního bodu. Do tohoto tábora patří například viceguvernérka Eva Zamrazilová.
Pak tu jsou hned dva radní, kteří s nedávno nechali slyšet, že únorové zasedání centrální banky může přinést razantnější snížení hlavní sazby. Například viceguvernér Jan Frait si dokáže představit snížení o více než půl procentního bodu a nejspíš pro tento krok zvedne i ruku. Frait svůj konkrétní návrh na čtvrtečním zasedání zváží v závislosti na nové prognóze. Lednové přecenění podle něj ale nepřineslo žádné významné šoky a výhled ekonomického růstu, poptávky domácností a inflačních tlaků se zmírňuje. Přesto se viceguvernér přiklání spíše k dosavadní rétorice bankovní rady, že úroky bude nutné na vyšší úrovni držet déle, než napovídá prognóza z dílny analytické sekce centrální banky. Frait to zdůvodňuje tím, že pouze tímto způsobem bude cílová rovinka ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli úspěšně zvládnuta. Na druhou stranu sazby na konci roku pod „čtyřkou“ považuje za realistické.
Podobným tónem hovořil i radní Tomáš Holub. Podle něj bude čtvrteční debata bankéřů probíhat především kolem tempa snižování sazeb. Zda tedy pokračovat obvyklými krůčky po 25 bazických bodech, nebo se již na čtvrtečním zasedání či v dohledné budoucnosti otevírá prostor pro výraznější uvolnění měnových podmínek. Podle T. Holuba platí, že pokud by koruna měla tendenci oslabovat výrazněji někam nad zmíněných 25 korun za euro, mohlo by to tempo snižování úrokových sazeb přibrzdit. Pokud by se kurz „utrhl“ o poznání více, mohla by ČNB cyklus snižování sazeb dokonce dočasně přerušit. Současný tlak na korunu je však podle něj pouze dočasný a pravděpodobně odezní, až se do snižování úroků pustí také Evropská centrální banka. Její prezidentka ale na nedávném zasedání uvedla, že cyklus snižování sazeb nezačne dříve než v létě, což může korunu potápět.
ich/rs/Seznam zprávy