Central Group: v očekávání hubených let

3. 10. 2022

Pokud bude trh s byty stagnovat delší dobu, pak by ve společnosti Central Group zvažovali odkládání nových projektů. Její šéf Dušan Kunovský ale doufá v to, že by se do dvou let mohly hypoteční sazby vrátit pod 3 %, což by trh znovu nastartovalo. Zlevňování nových bytů kvůli rostoucím nákladům na stavbu neočekává – D. Kunovský to řekl na setkání Fórum Hospodářských novin a ČTK.

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostla na 5,76 % a je nejvyšší od začátku roku 2010. Hypoteční úvěry se tak podle statistik České bankovní asociace meziročně propadly o 78 %. „Zpomalení na nás dopadlo obrovským způsobem. V minulosti u nás kupovalo 50 % lidí byty díky hypotéce, teď jsou to jednotky procent. Poptávka tady přitom je. Lidi chodí, projíždí webové stránky, ale odkládají rozhodnutí a čekají. Já bych reagoval podobně,“ řekl D. Kunovský.

V Central Group nicméně neuvažují o tom, že by se zastavovaly už probíhající stavby. „Vše, co se staví, to se dokončuje, ale teď nás čekají rok a půl až dva roky skutečně hubené časy,“ očekává Kunovský a připustil, že v případě delší stagnace uvažuje o odkládání nových projektů. „To je logická věc, vše financujeme z vlastních peněz a pokud například investujeme dvě miliardy a prodáte jeden byt, tak to raději možná něco odložíme,“ uvedl Kunovský.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři