Bývalá kasárna v Plzni se mají do 15 let změnit ve čtvrť s byty za 20 miliard

22. 11. 2023

Bývalá plzeňská kasárna Slovany o rozloze 32 hektarů se mají do 15 let změnit v moderní čtvrť s několika tisíci byty, obchody, kancelářemi, parky, silnicemi a s mateřskou a zřejmě i základní školou. Majitel největší rozvojové plochy ve městě, APB – PLZEŇ a.s., tam hodlá s firmami Slovany pozemky a Slovany develop investovat asi 20 miliard Kč. První domy se mají začít stavět do dvou let.

Areál kasáren je opuštěný od roku 1992. Staré armádní budovy jsou srovnané se zemí, celá plocha je vyčištěná, bez ekologické zátěže, připravená k zasíťování. Kontribuce od developera se budou pohybovat ve stovkách milionů. Investor se zavázal vybudovat technickou i dopravní infrastrukturu nové čtvrti až pro 10 000 obyvatel. Silnice, parky a chodníky poté předá městu. Za 200 až 250 milionů Kč vybuduje z městské úpravny páteřní vodovod do areálu, kde dosud není dostatečná kapacita vody. APB dále zaplatí stavbu školky. Město získá také předkupní právo na pět hektarů pozemků, na nichž může vzniknout až 500 městských bytů. V lokalitě, jejíž plocha je stejná jako velké plzeňské sídliště Vinice, vzniknou tisíce soukromých a městských bytů, což by mohlo snížit ceny na místním realitním trhu.

Územní studii vyprojektoval městský útvar koncepce rozvoje. S projektanty se nyní řeší aktualizace uspořádání. Jak by měla zóna vypadat, bude známo po Vánocích. Původně se počítalo s tisícovkou bytů, ale bude jich víc, protože někde bytové domy nahradí původně plánované domy rodinné. Investor hodlá stavět byty všech velikostí, bytové domy budou mít až šest pater. Část bytů bude na prodej a část na nájemní bydlení.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři