Brno: volných kanceláří ubylo

12. 12. 2022

Poptávka po moderních kancelářích v Brně v letošním prvním pololetí dál rostla, jejich neobsazenost se mírně snížila. Zároveň mírně rostlo i průměrné nájemné. Vyplývá to z údajů, které pololetně zveřejňuje Regional Research Forum (RRF), které sdružuje poradenské společnosti působící na realitním trhu. Lukáš Netolický z brněnské pobočky Cushman & Wakefield ČTK řekl, že pandemie trh proměnila a objevily se na něm nové trendy.

„Velká část zaměstnanců si zvykla v průběhu pandemie pracovat z domova. Firmy teď často fungují ve sdíleném modelu, kdy lidé částečně pracují z domova a částečně jsou v kanceláři. Potřebují ale zaměstnance motivovat k tomu, aby do kanceláří docházeli, dostat je do kanceláří zpět. Proto potřebují mít kanceláře zajímavější, atraktivnější, s nějakou přidanou hodnotou. S několika klienty jsme v poslední době řešili změnu rozvržení prostoru tak, aby v něm bylo víc prostoru pro neformální setkávání, jako je třeba velká společná kuchyňka nebo kolaborační zóna. Právě to podporuje socializaci v práci,“ přiblížil L. Netolický.

V Brně bylo podle aktualizovaných údajů Cushman&Wakefield, která je členem RRF, v letošním prvním pololetí k dispozici 658 000 čtverečních metrů moderních kancelářských ploch. Takzvaná realizovaná poptávka, tedy poptávka zakončená uzavřením smlouvy, se meziročně zvýšila o 33 % na 32 100 čtverečních metrů, ve srovnání s druhým pololetím loňského roku ale o 17 % poklesla. Součástí tohoto údaje ale jsou i takzvané renegociace, tedy uzavření nových smluv na dříve obsazené kancelářské prostory.

Průměrná míra neobsazenosti se v Brně v prvním pololetí snížila na 10,9 % z 11,4 % na konci roku 2021. Zároveň se začalo zvyšovat nájemné, které od konce roku 2019 nerostlo a v roce 2020 dokonce kleslo. Nejvyšší dosažitelné nájemné dosáhlo 16,50 eur na čtvereční metr, tedy v přepočtu asi 400 %. Hodnota nejvyššího dosažitelného nájemného bude podle expertů dál růst, zejména u projektů, kde ještě developeři nezačali s výstavbou. V letošním prvním pololetí nebyla v Brně dostavěna žádná moderní kancelářská budova, ve výstavbě je ale nyní 75 300 čtverečních metrů kancelářských prostor v devíti projektech, což je o 18 % víc než průměrná plocha ve výstavbě za posledních pět let. Do konce prvního pololetí příštího roku by mělo být dokončeno 56 200 čtverečních metrů nových kapacit.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři