Brno: volných kanceláří ubylo

12. 12. 2022

Poptávka po moderních kancelářích v Brně v letošním prvním pololetí dál rostla, jejich neobsazenost se mírně snížila. Zároveň mírně rostlo i průměrné nájemné. Vyplývá to z údajů, které pololetně zveřejňuje Regional Research Forum (RRF), které sdružuje poradenské společnosti působící na realitním trhu. Lukáš Netolický z brněnské pobočky Cushman & Wakefield ČTK řekl, že pandemie trh proměnila a objevily se na něm nové trendy.

„Velká část zaměstnanců si zvykla v průběhu pandemie pracovat z domova. Firmy teď často fungují ve sdíleném modelu, kdy lidé částečně pracují z domova a částečně jsou v kanceláři. Potřebují ale zaměstnance motivovat k tomu, aby do kanceláří docházeli, dostat je do kanceláří zpět. Proto potřebují mít kanceláře zajímavější, atraktivnější, s nějakou přidanou hodnotou. S několika klienty jsme v poslední době řešili změnu rozvržení prostoru tak, aby v něm bylo víc prostoru pro neformální setkávání, jako je třeba velká společná kuchyňka nebo kolaborační zóna. Právě to podporuje socializaci v práci,“ přiblížil L. Netolický.

V Brně bylo podle aktualizovaných údajů Cushman&Wakefield, která je členem RRF, v letošním prvním pololetí k dispozici 658 000 čtverečních metrů moderních kancelářských ploch. Takzvaná realizovaná poptávka, tedy poptávka zakončená uzavřením smlouvy, se meziročně zvýšila o 33 % na 32 100 čtverečních metrů, ve srovnání s druhým pololetím loňského roku ale o 17 % poklesla. Součástí tohoto údaje ale jsou i takzvané renegociace, tedy uzavření nových smluv na dříve obsazené kancelářské prostory.

Průměrná míra neobsazenosti se v Brně v prvním pololetí snížila na 10,9 % z 11,4 % na konci roku 2021. Zároveň se začalo zvyšovat nájemné, které od konce roku 2019 nerostlo a v roce 2020 dokonce kleslo. Nejvyšší dosažitelné nájemné dosáhlo 16,50 eur na čtvereční metr, tedy v přepočtu asi 400 %. Hodnota nejvyššího dosažitelného nájemného bude podle expertů dál růst, zejména u projektů, kde ještě developeři nezačali s výstavbou. V letošním prvním pololetí nebyla v Brně dostavěna žádná moderní kancelářská budova, ve výstavbě je ale nyní 75 300 čtverečních metrů kancelářských prostor v devíti projektech, což je o 18 % víc než průměrná plocha ve výstavbě za posledních pět let. Do konce prvního pololetí příštího roku by mělo být dokončeno 56 200 čtverečních metrů nových kapacit.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři