Brněnský trh s novostavbami v prvním čtvrtletí stagnoval

6. 4. 2023

Po mírném poklesu cen nových bytů v posledním kvartálu roku 2022 se průměrná cena za metr čtvereční v moravské metropoli stabilizovala. Prodeje se však zvyšují pomalu. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se v Brně za první tři měsíce roku 2023 prodalo 108 bytů, tedy jen o něco více než v předchozích dvou čtvrtletích. „Trh s novostavbami se stále nerozhýbal. Výjimku tvoří nemovitosti v prémiovějších projektech v dobrých lokalitách. A i zde platí, že se musí jednat o atraktivní cenu,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya, která ceny na brněnském rezidenčním trhu monitoruje již deset let.

Průměrná cena prodaného bytu zůstala na úrovni bezmála 130 000 za metr čtvereční. Od začátku roku 2023 prodejům dominují 1+kk, u kterých je průměrná cena za metr čtvereční na 134 547 Kč. Nejméně se prodalo velkých bytů s dispozicí 4+kk a více. Mezikvartálně se počet bytů v nabídce mírně snížil. Zatímco na konci roku bylo v nabídce 1 547 novostaveb, na konci letošního března to bylo již 1 436. Ačkoliv jsou do nabídky nadále uvolňovány nové byty v nedávno dokončených developerských projektech, řada firem v současné době zahájení výstavby nových bytů odkládá. Zatímco sekundární trh na ekonomickou situaci zareagoval výrazným zlevňováním, trh s novými byty zůstal stabilní. V podobné náladě se ponese pravděpodobně i většina roku 2023. K většímu oživení by mohlo dojít v posledním kvartálu, a především začátkem roku 2024. Důležitým hybatelem budou hypotéky, které by měly postupně zlevňovat.

Celou analýzu společnosti Trikaya naleznete ke stažení zde.

Zveme Vás na 2. ročník odborné konference Moravian Real Estate Date o vizích rozvoje moravské metropole, výstavbě subcenter, byznysu a realitním trhu.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři