Jak na uhlíkově neutrální výstavbu? Která řešení fungují a která ne?
Myslím si, že první je nutné si říct, že my úplně nikdy nebudeme schopni dosáhnout uhlíkově neutrální výstavby, to je utopie. Obecně, když se k ní chceme co nejvíce přiblížit, je potřeba se zaměřit na celý životní cyklus stavby – to znamená od projekce, plánování, přes výstavbu a přes celý životní cyklus stavby.
Měli bychom udržovat takovou životnost, která je i přes sto let – představa, že budeme obnovovat bytový fond po padesáti letech je nereálná. Když máme budovu, která tady bude sto let, tak je velmi důležité přemýšlet o tom, jak ta budova bude vypadat po padesáti letech, šedesáti letech, sedmdesáti letech a zajistit to, aby budova byla pořád stejně výkonná, zajistit nedegradovatelnost stavebních materiálů, které používáme.
Stavebních materiálů tady máme hodně a ten nejjednodušší způsob je vždycky najít to nejlogičtější řešení pro každý stavební materiál, který v té stavbě můžeme použít. A zabezpečit a ujistit se v tom, že nebude potřeba žádná výrazná rekonstrukce. Zkrátka a jednoduše: postavit budovu, která tady bude, která nám bude sloužit po co nejdelší dobu s naprosto minimálními požadavky na provoz a údržbu.
remspace