Pražské kanceláře: přichází trh pronajímatelů?

V prvním letošním čtvrtletí vykázala kancelářská Praha další nárůst míry neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celým městem. Hrubá realizovaná poptávka však podle průzkumu společnosti Colliers zaznamenala meziroční vzestup a vrátila se tak na předpandemickou úroveň.

První čtvrtletí letošního roku bylo pro kancelářský segment v hlavním městě velmi úspěšné zejména z hlediska hrubé realizované poptávky. S celkovou pronajatou plochou 135 600 m2 se jednalo o nejvyšší objem, jaký byl kdy v prvním čtvrtletí zaznamenán. „Meziroční nárůst o 44 % ukazuje, že jsme se vrátili na úroveň před pandemií a zdá se, že poptávka po kancelářích není dlouhodobě nijak dotčena,“ říká Josef Stanko ze společnosti Colliers. Přitom téměř 40 % čisté realizované poptávky, která činila 75 700 m2, směřovalo do Prahy 8, což potvrzuje, že Karlín a jeho okolí jsou stále nejvyhledávanějšími lokalitami. Následujícími nejpopulárnějšími byly městské části Praha 1, 4 a 5.

Podnájmy netáhnou

I navzdory růstu poptávky došlo v prvním čtvrtletí letošního roku k dalšímu nárůstu neobsazenosti. Ta se zvýšila o 60 bazických bodů na 8,4 % a celkem představuje plochu 315 300 m2. Neobsazenost se v posledních čtvrtletích zvyšovala plošně v celém městě, nicméně největší panuje na území Prahy 4.

„Dílčí trh vnitřního města je sice celkově mírně nad průměrem, nicméně právě tato oblast představuje až 56 % celkového trhu a většina nemovitostí třídy A leží zde. Současnou úroveň neobsazenosti lze tedy i nadále považovat za zdravou,“ říká Josef Stanko. Zároveň se podle něj zmenšil trh podnájmů, kde se aktuálně nabízí přibližně 59 800 m2. „V souladu s obecným trendem na trhu není o podnájmy takový zájem. Mnoho jednotek nabízených k podnájmu bylo z trhu staženo a jejich celková nabídka se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 24 %,“ vysvětluje Josef Stanko.

Nájemné nadále roste

Nejvyšší dosažitelné nájemné v Praze navázalo na vývoj z minulého čtvrtletí a vzrostlo o dalších 0,50 eura. Nyní se tak pohybuje v rozmezí 24,00 – 24,50 eur. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.

Nejlepší kancelářské lokality ve vnitřním městě jsou v průměru nabízeny za 16,00 – 18,00 eur a nejlepší lokality na okraji města se cenově pohybují na úrovni od 13,50 do 15,00 eur. Cenový rozdíl mezi vnitřním a vnějším městem se však bude brzy stírat s některými připravovanými projekty v „hraničních“ lokalitách, jako jsou Hagibor, Radlice a Roztyly. Čisté efektivní nájemné je ovšem stále výrazně nižší a s rostoucí neobsazeností museli někteří pronajímatelé a developeři výrazně zvýšit své pobídky. To může vést k tomu, že čisté efektivní nájemné bude ve výsledku až o 25 % nižší, než je jeho nominální hodnota.

Seznam projektů se rozšiřuje

Nabídka moderních kancelářských prostor v Praze je v současnosti omezená, ale v dohledné době se nedá očekávat žádný developerský boom, spíše naopak. Může za to zejména válka na Ukrajině, sílící inflace, nedostupnost stavebních materiálů i stavebních dělníků a růst úrokových sazeb. Navzdory všem nejistotám a komplikacím se však stávající projekty jenom posouvají v čase a seznam projektů na příštích pět let se tak rozrůstá. Zatím ale trh žije spíše poptávkou. „V důsledku slabé výstavby zůstane trh i nadále vyvážený mezi pronajímateli a nájemci, respektive bude spíše nakloněn pronajímatelům. Nájemci nebudou mít dostatečnou možnost výběru nových budov v populárních lokalitách a budou svoje nájemní smlouvy prodlužovat ve stávajících budovách,“ říká Petr Žalský ze společnosti Colliers a dodává: „Výrazný nárůst neobsazenosti neočekáváme, naopak by situace mohla developery pobídnout k výstavbě kvalitních produktů v žádaných lokalitách, po kterých je ze strany nájemců, hledících více a více na kvalitu a udržitelnost budov, stále zájem.“

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři