Nejvýraznější růst byl zaznamenán v městské části Praha 9, kde se nájmy zvýšily o 6,5 % a průměrná cena zde činí 423 Kč/m². Výrazně rostly ceny také v Praze 10, a to o 5,8 %, přičemž průměrná cena dosáhla 417 Kč/m². Další citelný nárůst zaznamenaly Praha 4 (+4,7 %, 423 Kč/m²) a Praha 6 (+4,0 %, 458 Kč/m²). Naproti tomu některé části metropole vykázaly pokles: na Praze 1 klesly nájmy na 463 Kč/m², zatímco na Praze 8 šlo o mírný pokles na 434 Kč/m². Praha 5 zůstala bez výraznější změny. Z pohledu cen je v současnosti nejdražší městskou částí Praha 3, kde průměrný nájem dosahuje 478 Kč/m², těsně následovaná Prahou 2 s cenou 475 Kč/m².
Celorepublikově se ceny nájmů v průměru zvýšily o 2,3 % a dosáhly 316 Kč/m². Praha zůstává zdaleka nejdražším městem, nicméně růst cen je patrný i v některých menších městech. Například v Karlových Varech vzrostly nájmy o 5,8 % na 238 Kč/m², zatímco v Ústí nad Labem a Liberci došlo ke shodnému nárůstu o 2 % a průměrné nájmy zde činí 208 Kč/m². Mírné zlevnění bylo naopak zaznamenáno v Hradci Králové a Pardubicích, kde ceny shodně klesly o 1,4 %. V Brně došlo k růstu o 1,4 % a průměrná cena zde činí 363 Kč/m². Plzeň zaznamenala nárůst o 1,8 % na 282 Kč/m².
Rent Index rovněž rozlišuje nabídky podle typu budov. Nejvíce zastoupené jsou byty v cihlových domech, které tvoří téměř 65 % všech nabídek. U těchto bytů došlo k nárůstu o 3,1 %, a průměrná cena činí 437 Kč/m². Panelové domy zaznamenaly ještě výraznější zdražení, konkrétně o 5,9 %, přičemž nájmy zde dosahují v průměru 398 Kč/m².
Navzdory pokračujícímu růstu nájemného zůstává investování do bytů relativně nevýhodné. Podle údajů UniCredit Bank byla čistá roční výnosnost nájemného v dubnu 2025 stále záporná, i když mírně lepší než v březnu. Ukazatel výnosnosti, který zohledňuje nejen příjmy z nájemného, ale také náklady v podobě úrokových sazeb u hypoték a výnosů státních dluhopisů, se zvýšil o čtyři body na −2,85 %. Na růstu ukazatele se podílel zejména pokles výnosu desetiletého vládního dluhopisu, zatímco proti působil meziměsíční růst nabídkových cen bytů o 1,2 % a pokles nájmů o 0,5 %.
I přes zdražení nájmů se Praha v dubnu po více než třech letech stala městem s nejnižší hrubou výnosností nájemného v celé republice. Ta zde dosáhla pouze 3,3 %, těsně následována Brnem a Karlovými Vary s výnosností 3,4 %. Nejvyšší výnosnost i nadále nabízely nemovitosti v Ústí nad Labem, a to 5,7 %. Ve většině krajských měst výnosnost nájemného meziměsíčně klesla, nejvýrazněji v Ostravě a Zlíně.
Poptávka po bytech zůstává podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura zatím relativně vysoká navzdory jejich finanční nevýhodnosti, zatímco nabídku tlumí nízký počet dokončovaných staveb a snaha nemovitosti držet v očekávání pokračujícího růstu cen. „Je obtížné predikovat, jak dlouho může obnovené nafukování cenové bubliny na realitním trhu pokračovat,” uzavřel.
Zdroj: Deloitte Rent Index, ČTK
remspace