Ceny chat a chalup stoupají

Rekreační chaty jsou drobné stavby určené k individuální rekreaci, obestavěný prostor je do 360 m3 a zastavěná plocha do 80 m2. Může být podsklepená a má nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví. Viz. - § 2, vyhl.č. 279/1997 Sb., kterou se provádějí ustanovení zákona č. 151/1997 Sb. o zastavěné ploše 80 m2.

Od chat k chalupám

Chataření u nás zakořenilo už před válkou, později, hlavně po roce 1968, v éře normalizace , se opět rozmohlo jako reakce na ztíženou možnost realizace jinde než ve vlastní, byť malé nemovitosti, kde hlavním stavebním materiálem bylo dřevo a pozemek bývá spíše menší, nebo dokonce žádný.

„Standardně je nejnižší počet nabídek chat v zimním období, tedy od prosince do ledna, anoapk jejich počet vzrůstá v květnu, červnu a v srpnu. Platilo to i loni, ovšem cena za metr čtvereční na konci roku 2017 oproti konci roku 2016 byla vyšší o 15 %. Naopak počet nabízených chat za stejné období klesl o 4 %,“ popisuje situaci na „chatovém“ trhu Lubomír Milek, generální ředitel realitní sítě CENTURY 21.

Nároky mna pohodlí ovšem v průběhu let rychle stoupaly, takže postupem doby se česká populace přeorientovala na chalupy - obvykle přestavěné vesnické domy na okraji obcí, domy na samotách a odlehlých místech, původně mnohdy určené k celoročnímu bydlení, dnes určené především rekreaci. Současní majitelé je tak využívají k odpočinku víkendově, jako druhou domácnost k bytu ve městě, kde se zdržují v pracovní dny, když v důchodovém věku se pak do chalup stěhují na celý rok nebo přinejmenším na léto. Časově se dnes nabídka chalup víceméně shoduje s chatami a stejně tak je i pro tento trh charakteristický vzestup cen. „Cena za metr čtvereční na konci roku 2017 meziročně vzrostla o 16 %, počet nabízených chalup pak ve stejném období klesl o 20 %,“ říká Lubomír Milek.

Odpočinek především

Dávno je pryč čas Nováků za doby socialismu, pro které „pátek není svátek“, a kteří zavčas opouštějí Prahu, aby se vyhnuli dopravním zácpám. Pryč jsou doby, kdy se obtížně sháněly cihly a další materiál na stavbu. Žijeme v poměrně pohodlné době, to se odráží i na preferencích a požadavcích na místo víkendového odpočinku. „Nadšením pro rekonstrukce a stavařinu většinou klienti neoplývají. Preferují nemovitosti v dobrém stavu, případně již po rekonstrukci. Chtějí se vyhnout nejrůznějším potížím například se špatnou střechou, vlhkostí nebo narušenými základy. Dnešní chataři a chalupáři vyhledávají především klid a místo pro relaxaci,“ popisuje zájmy  dnešních chalupářů šéf sítě CENTURY 21.

Další velkým lákadlem je i možnost „samozásobitelství“ – možnost vypěstovat vlastní zeleninu a ovoce. „Největší zájem je proto o lokality blízko větších měst. Lidé z malých měst a vesnic většinou mají zahrádku u svých domů, případně si pronajímají zahrádky přímo v místě svého bydliště,“ popisuje současné trendy Lubomír Milek. Podle něj průměrná cena nemovitosti k rekreaci v roce 2017 v síti dosahovala výše 1 059 000 K4.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři