Zájem o nové byty byl loni enormní

27. 1. 2021

V Praze se během posledních tří měsíců minulého roku prodalo rekordních 2 050 nových bytů. Celkově si tak – podle statisti společností Centra Group, Skanska a Trigema – za celý rok našlo majitele 5 800 jednotek. Průměrná cena prodaného bytu byla ve 4. čtvrtletí ve výši 107 876 korun na m2. Nabídka činila na konci roku 4 950 bytů. Mimo hlavní město se loni dohromady prodalo 7 093 bytů, v závěru roku za průměrnou cenu 65 572 korun na m2 – podle studie firmy Trigemy a realitního agregátoru Flat Zone.

Celkem se loni v Praze prodaly bytové novostavby za 38,7 mld. Kč, přičemž jejich průměrná cena činila 7,9 mil. Kč a průměrná výměra 70 m2. Ceny jsou stále i v evropském porovnání vysoké – na průměrný nový byt v Praze český kupec potřebuje 14 ročních platů (ve Vídni 9, ve Varšavě 8).

„Rok 2020 byl z hlediska prodejů nových bytů třetím nejsilnějším za posledních deset let. Lidé loni byty kupovali jak pro vlastní bydlení, tak pro bezpečné uložení peněz. Rostl také zájem velkých investorů o nájemní bydlení. A tento trend bude pokračovat,“ uvádí Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.“

„Zájem o byty stlačil jejich nabídku na jednu z nejnižších úrovní, jakou jsme v posledních letech zaznamenali. To ukazuje, jak je bydlení pro velkou část veřejnosti důležité. Byty tak zůstávají komoditou, do níž se vyplatí investovat. Méně potěšující je ale fakt, že se stále nedaří proces povolování nových projektů zjednodušit a zrychlit. To může v příštím období způsobit další nedostatek bytů na trhu. Také mimo Prahu je po novém bydlení vyšší poptávka, což ovlivňuje i počet nabízených bytů. Ten zde v posledních měsících spíše klesá. Zejména v okolí hlavního města, na jižní Moravě a Plzni,“ dodává Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

V regionech se v posledních měsících minulého roku prodalo o 322 bytů více než v předchozím čtvrtletí. Celkově se jednalo o 2 047 jednotek, zjistila analýza Trigemy a realitního agregátoru Flat Zone. Nejvíce z toho připadlo na Jihomoravský kraj, kde si zájemce našlo hned 523 bytů. Byt mimo Prahu se prodával v průměru za 65 572 korun na m2, meziročně se tato cena zvedla o 16,3 %. Za celý rok prodeje dosáhly na 7 093 jednotek. Rok předtím to bylo jen 4 375 bytů.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři