Výstavba nemovitostí bude i v roce 2024 nepředvídatelným sportem

16. 1. 2024

Na rok 2024 se čeká s velkým očekáváním, protože Evropa, a zejména Česko, čelilo různým těžkostem, jako například pandemii, dopadům nespravedlivé agrese vůči Ukrajině nebo Izraeli a hospodářským výzvám. Navzdory silné přítomnosti populismu a společenských rozporů se současné směřování Česka jeví jako slibné.

Ovšem výstavba nemovitostí bude stále nepředvídatelným sportem. Orientace ve stavebním procesu v České republice může být pro ty, kteří si chtějí postavit rodinný dům nebo plánují komerční výstavbu, nepříjemnou zkušeností. Důvodem je například existence byrokracie, právní překážky, nejednotné předpisy či omezení. Převládá známý efekt „Not In My Backyard “ (NIMBY), který se pravděpodobně nepodaří zmírnit bez výrazných legislativních změn, jako je například úprava rozpočtového určení daní. Povolování a územní plánování se stále provádí na úrovni obcí a ty bohužel nemají příliš velkou motivaci podporovat novou výstavbu, protože obvykle vidí pouze negativní dopady a je těžké je přesvědčit o opaku. Přestože stavební zákon téměř vstupuje v platnost (ale v posledních dvou letech byl již několikrát odložen a upraven), někteří jej kritizují za to, že se zabývá pouze kritickými problémy infrastruktury a nezlepšuje situaci jednotlivců a komerční výstavby. V článku Top 10 předpovědí pro rok 2024 představuje společnost Colliers 10 předpovědí pro různé sektory českého realitního trhu.

Česká ekonomika je v recesi – propadá se víc, než se očekávalo. Existují strategie minimalizace ztrát nebo dokonce prosperity nejen pro realitní trh a kdy se dá očekávat oživení ekonomiky? Pražský trh s nájemním bydlením rychle mění podobu. Přibývají velcí investoři do nájemního bydlení, ať už z ciziny nebo z Česka. Jsou investice do dostupného bydlení tím správným směrem? Můžeme se inspirovat v zahraničí?

Připravili jsme pro Vás letošní první diskusní brunch s názvem Strategie prosperity pro stagnující trh 30. 1. 2024, kde se spolu s odborníky a lídry českého byznysu budeme právě těmto a dalším aktuálním otázkám věnovat. Nezapomeňte využít limitovanou nabídky Early birds a pořiďte si vstupenky za zvýhodněnou cenu. Přijďte, těšíme se na Vás. Kompletní program a vstupenky najdete zde.

remspace/Colliers

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři