ÚS: návrh na zrušení moratoria na výši nájmů

15. 5. 2020

Třicítka senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů, které vláda prosadila kvůli epidemii koronaviru. ČTK to oznámil zástupce navrhovatelů a první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra. „Vládní nařízení je napsáno tak, že by mohlo platit po neomezenou dobu. Jsme přesvědčeni, že tím neúměrně zasahuje do vlastnických práv,“ uvedl Zdeněk Nytra, zástupce navrhovatelů a první místopředseda senátorského klubu ODS. Podle něj se žádné hromadné navyšování nájmů nekoná. „Spousta pronajímatelů naopak pro letošní rok přistoupila ne-li ke snížení, tak aspoň ke zmrazení nájemného. Proto považujeme nařízení vlády také za nadbytečné,“ dodal Z. Nytra.

Moratorium je podle senátorů také v rozporu se zákonem o cenách, který umožňuje cenovou regulaci provést jen na jeden rok. Nařízení vlády přitom dobu, po kterou má platit, ohraničilo trváním protikoronavirových opatření, což podle Nytry může znamenat i dva či tři roky.

Účinnost nařízení je podle stížnosti vázána také na pouhou existenci věcně, místně a osobně nesouvisejících mimořádných opatření nejen vlády, ale i ministerstva zdravotnictví a dokonce i čtrnácti krajských hygienických stanic.

Moratorium přijal kabinet v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon již schválila Sněmovna přes názor Senátu, který chtěl, aby stát ručil pronajímatelům za 80 % dlužného nájmu.

Návrh k ÚS za Senát podepsalo 17 občanských demokratů, deset členů klubu Starostů, dva z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 a po jednom z klubů ČSSD a KDU-ČSL. Zrušení zákona je oprávněno požadovat nejméně 17 senátorů, k návrhu na zrušení vládního nařízení stačí deset senátorů.

ČTK

Počet shlédnutí: 0

Hlavní partneři

Partneři