Praha zřídí Fond spoluúčasti investorů

18. 1. 2022

Pražský magistrát zřídí Fond spoluúčasti investorů na rozvoji území, do kterého budou developeři po dohodě s městem přispívat na rozvoj infrastruktury. Důvodem je nedostatek peněz na vybudování nové infrastruktury, kterou má na starosti město. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Dokument musí ještě schválit pražští zastupitelé.

„Vznik veřejné infrastruktury je pro fungování nových čtvrtí nezbytný, město však nemá dostatek investičních prostředků na to, aby v nejbližších desetiletích potřebnou veřejnou infrastrukturu zafinancovalo,“ píše se v dokumentu. Peníze, které investor městu poskytne, budou účelově vázány na vybavení či úpravu veřejné infrastruktury nebo na výstavbu rekreačního vybavení či bytů. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) nyní město jedná například s developery v Letňanech nebo areálu Nákladového nádraží Žižkov. Přestože je účast ve fondu dobrovolná, Hlaváček se neobává, že by ji investoři bojkotovali. „Potřeba a ochota k dohodě sílí,“ řekl P. Hlaváček.

Magistrát i městské části v minulosti s developery uzavíraly mimořádné smlouvy, v kterých se developer zavázal splnit požadavky města nad rámec svých povinností. Stalo se tak například u projektu plánované výstavby Masaryk Centre u Masarykova nádraží, kterou podepsaly se společností Prague CBD ze skupiny Penta magistrát a Praha 1.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři