Praha potřebuje byty pro 1,55 milionu obyvatel

26. 6. 2019

Česká metropole – jak vyplývá z analýzy společnosti CE-Traffic, kterou zveřejnil pražský magistrát – potřebuje byty pro 1,55 milionu obyvatel, kteří ve městě reálně žijí. Je to zhruba o 250 000 lidí více, než kolik uvádí ČSÚ. V Praze se podle analýzy, která vychází z anonymizovaných dat mobilních operátorů, dlouhodobě zdržuje kolem 1,55 milionu osob, které lze považovat za rezidenty. Z tohoto počtu je kolem 200 000 těch, kteří sice v Praze bydlí, ale v monitorovaných dnech se zdržovali mimo Prahu, například na služební cestě. Jak dále uvádí studie, podobně 200 000 až 250 000 lidí v Praze přebývá, i když zde nemají trvalé bydliště. Data byla sledována v únoru, říjnu a prosinci 2018 a ve všech těchto měsících byla situace podobná.

Z citované analýzy dále vyplývá, že každý všední den do Prahy přijíždí 300 000 až 400 000 lidí, kteří ji večer opět opouštějí. Jde o skupinu, která dojíždí do Prahy například za prací, studiem, na jednání nebo k lékaři. „Pokud k těmto osobám připočteme turisty, z dat vyplývá, že v přesný okamžik ve všední den se na území Prahy pohybuje zhruba 1,75 milionu lidí,“ uvádí studie. Podle Ondřeje Špačka ze společnosti CE-Traffic je počet lidí, kteří se denně přes hranice Prahy pohybují, extrémní.

Výsledkem stavu, kdy nezanedbatelná část obyvatel v Praze pouze pracuje, ale bydlí za hranicemi hlavního města, je zvýšená výstavba a podpora bydlení v sousedních regionech. „Propad výstavby v Praze je suplován regionálním trhem s bydlením, což ale přináší řadu negativních důsledků, zejména nárůst neekologického způsobu dopravy,“ uvedl architekt Lukáš Kohl.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři