Praha chce v tomto volebním období dokončit nový územní plán

27. 6. 2023

Praha chce v tomto volebním období dokončit pořizování nového územního plánu města, tzv. Metropolitního plánu. Chystá se také pokračovat v rozvoji plánu na zástavbu hlavních rozvojových oblastí, rekonstruovat náměstí, zastavovat rozvojová území a sázet zeleň. Vyplývá to z programového prohlášení, které schválili městští radní. Původně měl nový Metropolitní plán začít platit v roce 2020, jeho projednávání však nabralo zpoždění a ten stávající nadále platí pouze na základě výjimky ministerstva pro místní rozvoj. Podle náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka je schválení nového plánu reálné na konci roku 2025.

Z velkých staveb se chce koalice zaměřit na plánovanou výstavbu Vltavské filharmonie nebo úpravy Karlínských kasáren na nové využití „v kombinaci studentského bydlení a kulturně-kreativních institucí“. Mohl by tam být také i vědecko-technologický park, o využití bude ještě koalice jednat. V plánu je také úprava nedostavěné budovy na Palmovce na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) a město chce podle prohlášení prosadit i novou nemocnici v Letňanech. Magistrát prověří další využití Strahovského stadionu nebo stavbu nové budovy v lokalitě Na Knížecí.

Koalice plánuje rekonstrukci horní části Václavského náměstí spojenou s návratem tramvajové trati, dlouho plánované úpravy Karlova náměstí nebo přeměnu Malostranského náměstí. V plánu jsou i úpravy Palachova, Vítězného a Mariánského náměstí, ve všech případech již magistrát na projektech pracuje delší dobu.

V souvislosti s plánovanou stanicí metra D Náměstí Bratří Synků chce město vypsat architektonickou soutěž na řešení veřejných prostranství, výstupů z metra a případně i domů nad stanicí. Vedení magistrátu bude také pokračovat v přípravě parků na soutoku Berounky a Vltavy, na Rohanském ostrově nebo v Troji. V životním prostředí se chce koalice zaměřit na ochlazování města prostřednictvím výsadby zeleně nebo chlazení Prahy vodou, chce také pokračovat v projektech modernizace Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři