Počet „zahájených“ bytů roste

7. 12. 2021

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 13 422 bytů v bytových domech, meziročně o 66,4 % více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet vzrostl o 104,9 % na 5 952. Stavební produkce jako v říjnu zrychlila meziroční růst na 3,7 %. Růst celého odvětví táhlo právě pozemní stavitelství, tedy stavba bytových i nebytových budov. Jeho produkce podle údajů ČSÚ se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 7,1 %. 

Na Prahu připadalo do konce října 44,35 % všech nově zahájených staveb bytových domů, za ní následovaly Jihomoravský a Středočeský kraj, když v Ústeckém kraji bylo zahájena výstavba pouhých 81 bytů,

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali u nás jednotlivci a stavební firmy do konce října stavět 36 018 bytů, což je meziročně o 26,9 % více. Ani to ovšem nevalnou situaci na českém bytovém trhu neřeší a je špatná i v porovnání se sousedními zeměmi. „Například ve Varšavě, kde stavíme byty se stejnými náklady jako naši kolegové tady v Praze, jsou ceny na trhu v průměru zhruba poloviční, a to jen díky silné konkurenci a masivní výstavbě. Pokud už srovnáváme Polsko a Česko, tak jen ve Varšavě se ročně zahájí více bytů v bytových domech než v celé ČR dohromady,“ říká Marcela Fialková z developerské společnosti UDI Group.

ČTK/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři