Ostrava hodlá změnit okolí Hlavního nádraží

6. 1. 2022

Město Ostrava hledá tým, který vytvoří urbanistický návrh okolí Hlavního nádraží. Město už vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracovatele návrhu. Odborný tým by měli tvořit architekti a dopravní specialisté. Zájemci mohou své nabídky podávat do konce ledna.

Hlavní nádraží Ostrava je důležitým dopravním uzlem a zároveň jednou z nejvýznamnějších vstupních bran do města. Město Ostrava v minulosti pracovalo s několika variantami řešení prostoru před nádražím. Poslední úvahy pracovaly s umístěním muzea dopravy a přesunem tramvajové smyčky. Z ekonomických i provozních důvodů nakonec ale město od tohoto záměru ustoupilo.

Město chce, aby bylo nádraží vnímáno jako jeden z hlavních přestupních terminálů města, který bude součástí moderního veřejného prostoru. Zároveň se počítá i s místem pro případné muzeum dopravy. Projekt města by měl navazovat na připravovanou rekonstrukci železničního uzlu, která zahrnuje mimo jiné kompletní rekonstrukci kolejiště a přístupy k nástupištím. Po výstavbě vysokorychlostní trati do Ostravy navíc Hlavní nádraží bude jednou z klíčových zastávek.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři