NSÚ bude sídlit v Ostravě

11. 6. 2021

Nejvyšší stavební úřad (NSÚ), jehož vznik je součástí nového stavebního zákona schváleného Sněmovnou, bude mít okolo 400 zaměstnanců. Většina z nich bude působit v sídle NSÚ v Ostravě. Kde konkrétně v Ostravě bude úřad sídlit, se ale zatím neví, je má vytipováno několik variant – novinářům v Ostravě to řekli ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ostravský primátor Tomáš Macura (oba ANO).

NSÚ povede jednotnou metodiku a zajistí jednotnou digitalizaci. „Už se vám nikdy nestane, že jako stavebník budete mít jiné podmínky v Pardubickém a jiné v Moravskoslezském kraji. Zároveň se vám nikdy nestane, že nestihne stavební úřad vůči vám jako stavebníkovi lhůty,“ řekla K. Dostálová. Do státní správy by podle ní ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5 000 – 6 000 lidí, dnes jich je přes 13.000. „Předpokládáme, že Nejvyšší stavební úřad bude mít někde kolem 400 lidí. Samozřejmě část těch lidí určitě bude muset být kvůli komunikaci s ministerstvy v Praze, ale větší část bude právě tady v Ostravě,“ řekla ministryně.

Primátor Ostravy má pro sídlo NSÚ vytipováno několik míst, ale konkrétní ještě vybráno není. Od ministerstva teď Ostrava potřebuje detailní informace o potřebách úřadu. „Mám ambici takovou, abychom přednostně zabydlovali nějaká místa, která dnes nemají využití,“ řekl T. Macura. Mohlo by podle něj jít o objekt typu budovy Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v centru města. Předloni škola rozhodla o přestěhování fakulty do nové budovy, která vznikne v areálu vysokoškolského kampusu v městské části Poruba.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři