Nádraží v Ústí nad Orlicí v dražbě nikdo nekoupil

3. 12. 2021

O budovu památkově chráněné výpravní budovy v železniční stanici Ústí nad Orlicí v elektronické aukci nikdo zájem neprojevil. Vyvolávací cena byla 2,96 milionu korun.

Společnost, která budovu nabízela k prodeji, má tři vlastníky, dva z nich prodej navrhli, třetí je proti. Protože se budova neprodala, chtějí dva vlastníci pokračovat v jednání se Správou železnic, která by budovu opravila a využívala pro drážní účely.

Příběh budovy orlickoústeckého nádraží začal v roce 2008, kdy aktivisté začali usilovat o její záchranu – kvůli opravě koridoru a stavbě nové výpravní budovy navržena její demolice. V roce 2010 se aktivistům podařilo dosáhnout památkové ochrany budovy, v roce 2016 se stala vlastníkem společnost Oustecké nádraží. Původní idea byla, že budova bude sloužit veřejnosti, budou v ní byty, občerstvení či další služby, což se zatím i kvůli pandemii nedaří.

Klasicistní stavba výpravní budovy z roku 1874 vznikla podle návrhu architekta Rudolfa Freye. Má půdorys písmene H, je postavená z režného zdiva, ale orní podlaží jsou z méně obvyklého hrázděného zdiva. Stavba je zajímavá mimo jiné tím, že stojí uprostřed kolejiště a je průchozí.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři