Liberec: byty místo Textilany

15. 11. 2021

Nová obytná čtvrť s 1 120 byty by měla v budoucnu vzniknout na místě bývalé Textilany v Liberci. Jde o investici zhruba za čtyři miliardy korun. Podle primátora stotisícového Liberce Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) by v nové čtvrti mohlo bydlet zhruba 2 700 lidí, a bude tak například nutné dořešit, kam budou docházet děti do škol či školek.

„Pravděpodobně budeme chtít po developerovi podle našich nově připravovaných zásad i příspěvek na tuto budoucí veřejnou infrastrukturu, ale to všechno teprve nás čeká. Teď bude 16. 11. představena veřejně celá územní studie zástavby území Textilany,“ dodal Zámečník.

Areál bývalé Textilany patří od roku 2018 investiční společnosti Middle Europe Investments (MEI). Nevyužívaný je už dvacet let. Textilní továrna se v devítihektarovém areálu nacházela zhruba dvě století, dnes její historii připomíná pouze budova bývalé tkalcovny vlny Blaupunkt v jihozápadním cípu u Klicperovy ulice. Ostatní budovy jsou zbourané. Studie, která je dostupná už nyní na webu města, řeší širší území, než je jen brownfield Textilany. Jde o oblast zhruba 14 hektarů v údolní nivě Harcovského potoka, kolem níž se na přilehlých kopcích rozkládají sídliště Králův Háj, Broumovská a Hvězdná. Přes nevyužité území vede tramvajová trať do Jablonce nad Nisou. Podle autorů studie je základní ideou jejich návrhu doplnění struktury města o novou čtvrť.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři