Inflace v září pokračovala v poklesu. V meziročním srovnání tempo růstu spotřebitelských cen zvolnilo na 6,9 % ze srpnových 8,5 %. Letní prognóza České národní banky (ČNB) přitom počítala s hodnotou 7,2 %. Inflace zpomaluje už osmý měsíc v řadě a její zářijová hodnota je nejnižší od prosince 2021.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v září nadále největší vliv náklady na bydlení. Na rozdíl od předchozího měsíce přineslo září i meziměsíční pokles cen. Oproti srpnu tuzemské ceny klesly o 0,7 %. Zlevnily potraviny, ceny naopak stouply u pohonných hmot. U těch je hlavním důvodem zdražení ropy na světových trzích a slabší kurz koruny k americkému dolaru.
Pokles inflace je podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka pozitivní zprávou a bude mít vliv na rozhodování ČNB o úrokových sazbách. Na inflační údaje zareagovala česká koruna, která vůči euru oslabila zhruba o desetník na úroveň 24,56 Kč/EUR. Trhy si totiž úterní údaje vyložily tak, že ČNB by mohla snížit sazby ještě do konce letošního roku. Česká měna se tak kvůli nižšímu úročení stane pro investory méně atraktivní, což může vést k jejímu poklesu. „Pro ČNB se jedná o silný argument pro zahájení procesu snižování úrokových sazeb. I nadále tedy předpokládáme, že k prvnímu uvolnění měnové politiky centrální banka sáhne již na svém listopadovém zasedání,“ dodává hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Také podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera dávají úterní data centrálním bankéřům další argument ke snížení sazeb ještě letos.
Inflace klesá, klesají i úroky hypoték, ale stále se neprodává: že by se potvrzovalo staré pravidlo, že trh konzumuje novou výstavbu, jen když HDP roste aspoň o 3% v meziročním srovnání?
ich/rs/Seznamzprávy