EU vyzývá Německo a Rakousko k omezení růstu cen realit

14. 2. 2022

Německo a Rakousko by měly omezit prudký růst cen nemovitostí tím, že zpřísní hypotéky a donutí banky, aby si vytvořily více kapitálu. Ve své zprávě to uvedl Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB). Tento orgán funguje jako „hlídací pes“ finanční stability v Evropské unii. Má mandát vydávat varování, pokud zjistí závažná systémová rizika, a doporučit nápravná opatření při řešení těchto rizik.

Výbor si konkrétně přeje, aby Berlín a Vídeň zavedly limity, kolik si mohou kupující nemovitostí půjčit v poměru ke kupní ceně a ke svým příjmům. Německý ministr financí Christian Lindner to nicméně odmítl s tím, že od bank se jednoduše očekává, že budou jednat „obezřetně“. Naopak Rakousko hodlá už existující omezení zpřísnit. Zjistilo se totiž, že více než polovina nových hypoték nesplňuje nezávazné standardy. Ty zahrnují například akontaci alespoň 20 %, náklady na obsluhu nepřesahující 40 % příjmu domácnosti apod. „Nemáme tu realitní bublinu, která každou chvíli praskne,“ řekl novinářům viceguvernér rakouské centrální banky Gottfried Haber. „Potýkáme se ale s vysokým růstem cen a vysokým růstem úvěrů. Systémová rizika se tedy v posledních měsících zvýšila, a musíme je proto aktivně řešit,“ dodal.

Agentura APA uvedla, že ke koupi průměrného bytu v Rakousku je potřeba zhruba deseti a půl ročních hrubých mezd. Více je podle ní v Evropě třeba jen v České republice a Slovensku.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři